Oprócz stawiania specjalnych znaków, organizowane są różne inicjatywy mające na celu ochronę płazów. Jednym z takich działań jest instalowanie siatek, które łapią zwierzęta i pomagają im bezpiecznie przejść na drugą stronę drogi.
Ważne jest jednak, aby pamiętać, że nie wolno przeszkadzać płazom, zabijać ich, straszyć lub przenosić z ich naturalnego siedliska. Takie działania są prawnie zabronione i nie powinny być podejmowane samodzielnie.
Jeśli chcesz pomóc, zgłoś swoją gotowość do współpracy organizacji lub jednostce zajmującej się opróżnianiem zamontowanych siatek. Pamiętaj, że płazy są zwierzętami zmiennocieplnymi i powinny być dotykane tylko przez ochronne rękawiczki, ponieważ bezpośredni kontakt z człowiekiem może im zaszkodzić.
W czwartek, 13 marca, fundacje Nexus i Warsztat Zmiany zorganizowały w Olsztynie spotkanie na temat wiosennej migracji płazów. Omówiono tam m.in. zachowania tych zwierząt oraz jak postępować, gdy chcemy im pomóc.
Poziom zagrożenia dla płazów rośnie wraz z wysychaniem ich siedlisk, które zmuszają je do podróżowania coraz dłuższych dystansów w celu znalezienia miejsca do składania skrzeku. To z kolei zwiększa ryzyko, że mogą one zginąć podczas przemieszczania się.
Szacuje się, że aż 40% światowej populacji płazów jest obecnie zagrożona.