Decyzję o sprzedaży dwóch zabytkowych budynków wchodzących w skład kompleksu dawnego pruskiego garnizonu, zwanych Koszarami Dragonów, podjął samorząd miasta Olsztyna. Zamierza on przekazać te nieruchomości Instytutowi Północnemu, oferując przy tym 90-procentową bonifikatę.
Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego to placówka kulturalna nadzorowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która przez lata spełniała funkcje Ośrodka Badań Naukowych. Specjalizowała się w badaniu i popularyzacji regionalnej historii, co przejawiało się w licznych publikacjach naukowych, organizacji konferencji, odczytów czy wystaw.
Placówka wystąpiła z inicjatywą zakupu dwóch obiektów przy ulicy Dąbrowskiego w Olsztynie. Oba wchodzą w skład znanego wcześniej jako Koszary Dragonów dawnego pruskiego kompleksu koszarowego. Pierwszy z nich pełnił niegdyś funkcję piekarni, a drugi był budynkiem gospodarczym.
Planami miasta jest rewitalizacja całego obszaru dawnych pruskich koszar, przy czym wnętrza obiektów miałyby posłużyć m.in. bibliotekom dla dzieci i dorosłych. Radni Olsztyna, podczas sesji w środę, wyrazili zgodę na sprzedaż omawianych budynków Instytutowi Północnemu. Łączna kwota transakcji wyniesie nieco ponad 240 tysięcy złotych.
Podjęcie decyzji poprzedziła burzliwa dyskusja, w której radni usiłowali dowiedzieć się, czy Instytut Północny, zatrudniający 23 osoby, posiada odpowiednie środki oraz zdolność do przeprowadzenia remontu niszczejących od lat budynków. W ramach dyskusji próbowano również ustalić, jakie funkcje pełnić będą obiekty po przemianach.
Dyrektor Instytutu Północnego, Jerzy Kiełbik, przyznał nadzieję na finansowe wsparcie ze strony resortu kultury. Informował o planowanym okresie 8 lat na remont i uruchomienie budynków pokoszarowych, ale wyraził nadzieję na skrócenie tego czasu. Zapowiedział także zorganizowanie stałej wystawy dotyczącej lokalnej historii.
Kiełbik tłumaczył, że dzięki działaniom jego instytutu oraz miasta, obszar ten zyska nowy wymiar. Przyznał jednocześnie, że przystąpienie do prac rewitalizacyjnych oraz dostosowanie budynków do celów wystawienniczych wiązać się będzie z koniecznością zatrudnienia nowych pracowników i zwiększenia budżetu na bieżącą działalność Instytutu.
W uzasadnieniu uchwały Rady Miasta Olsztyna o sprzedaży dwóch pokoszarowych budynków IP czytamy, że „Olsztyn zyska nowoczesną placówkę, której podstawowym celem działalności będzie opowieść o jego przeszłości. Dodatkowo placówka taka będzie miała zadania integrujące mieszkańców, poprzez angażowanie ich w swoją działalność”.
Według oceny miasta, drugim długofalowym efektem funkcjonowania nowej przestrzeni kulturalnej na mapie Olsztyna, będzie „pobudzenie rozwoju rewitalizowanych Koszar Dragonów”.
Zdaniem miasta Olsztyna, nie tylko powstanie nowa przestrzeń kulturalna pełniąca funkcję muzeum miejskiego, ale również poczyniony zostanie krok w kierunku rozwoju i integracji mieszkańców, szczególnie w obszarze Zatorza — dodano w uzasadnieniu uchwały.