Bezprawne zorganizowanie wyścigów samochodowych na publicznych drogach jest poważnym przestępstwem. W odpowiedzi na to zjawisko, siły policyjne prowadzą regularne kontrole w lokalizacjach popularnych wśród entuzjastów motoryzacji. Na przykład, w ciągu kilku godzin kontroli przeprowadzonej w Olsztynie, odkryto ponad 100 naruszeń przepisów ruchu drogowego.
W reakcji na doniesienia o możliwości utworzenia nielegalnego „zlotu” miłośników motoryzacji, co mogło stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach, olsztyńska policja podjęła działania kontrolne i prewencyjne w sobotę (12.04.2025). Celem działań była próba zapobieżenia organizacji bezprawnych wyścigów na publicznych drogach.
W ciągu zaledwie kilku godzin, w pobliżu miejsca potencjalnego zgromadzenia kierowców, funkcjonariusze skontrolowali 106 pojazdów i wykryli 101 naruszeń prawnych. Ponad połowa z nich dotyczyła przekraczania dozwolonej prędkości. W dwóch przypadkach kontrola zakończyła się konfiskatą praw jazdy a w 13 przypadkach zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych pojazdów z powodu stwierdzonych nieprawidłowości.
Podczas jednej z kontroli okazało się, że 16-letni chłopiec bez uprawnień prowadził samochód i przyjechał na miejsce ze swojego domu w województwie mazowieckim. Jego matka została wezwana na miejsce i ukarana mandatem za udostępnienie pojazdu osobie nieuprawnionej. Dodatkowo, jej partner, który przyjechał z nią na miejsce, został aresztowany, ponieważ był poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości.
Niektóre modyfikacje konstrukcji pojazdów mogą sprawić, że po wyjechaniu takim pojazdem na drogę publiczną zostanie popełnione wykroczenie. Bezprawne jest również blokowanie dróg publicznych bez odpowiedniego pozwolenia oraz organizowanie nielegalnych wyścigów samochodowych podczas zlotów miłośników motoryzacji.
Bezprawne wyścigi uliczne są problemem, który w niektórych miejscach stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowym. Stanowią one nie tylko ryzyko dla uczestników, ale także stanowią ogromne zagrożenie dla przypadkowych osób, które mogą znaleźć się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej porze.
Niezbędne są więc działania prewencyjne i kontrolne, mające na celu uświadomienie miłośnikom motoryzacji, że nie można tolerować ich nieodpowiedzialnego podejścia do działalności na drogach. To jest szczególnie prawdziwe na Warmii i Mazurach.
Każdy ma prawo rozwijać swoje pasje, pod warunkiem, że nie łamie prawa ani nie stwarza zagrożenia dla innych osób. Policja podejmuje zdecydowane działania przeciwko osobom, które ignorują prawo i uważają, że ich hobby usprawiedliwia nielegalne działania.
Organizacja lub uczestnictwo w nielegalnych wyścigach wiąże się z poważnymi konsekwencjami, takimi jak kara do 8 lat pozbawienia wolności za sprowadzenie zagrożenia życia lub zdrowia wielu osób (art. 174 Kodeksu karnego), wysoka grzywna i możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów w przypadku spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym (art. 86 Kodeksu wykroczeń) lub wysoka grzywna za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, a w przypadku przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym – obligatoryjne zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy (art. 92a Kodeksu wykroczeń). Zgodnie z art. 90 Kodeksu wykroczeń, blokowanie lub utrudnianie ruchu jest również karane grzywną.