Brak środków dla Stomilu w budżecie Olsztyna: Kontrowersje związane z finansowaniem stadionu

Przyszłoroczny budżet Olsztyna, nad którym prace trwają w grudniu, jest nie tylko źródłem kontrowersji, ale również stanowi scenę dla kolejnego odcinka dramatu między władzami miasta a zarządem klubu piłkarskiego Stomil. W poniedziałek 18 grudnia, radni będą decydować o tym, czy propozycje zawarte w projekcie budżetu stworzą oficjalną strategię finansową miasta na rok 2024. Niestety, pomimo poszukiwań, nie znajdujemy w projekcie żadnych środków na promocję miasta przez sport, które miałyby trafić do drugoligowego klubu Stomil. Klub ten liczy na to, że miasto przekaże mu 500 tys. zł.

Niestety, już drugi rok z rzędu Stomil nie otrzymuje wsparcia finansowego od samorządu. Również w ubiegłym roku pierwsza wersja budżetu nie uwzględniała żadnej kwoty na klub. Ostatecznie w 2023 roku do klubu przekazano 200 tys. zł, jednak te środki trafiły do kas Stomilu dopiero w kwietniu. Problem polega na tym, że okres transferowy, podczas którego Stomil mógłby pozyskać nowych graczy, otwarty jest zimą.

Dyskusje na temat braku finansowania klubu Stomil wywołały wiele kontrowersji nie tylko wśród kibiców piłki nożnej w Olsztynie, ale także wśród władz miasta. Wielu radnych wyraziło opinie, że decyzja ta wynika z konieczności oszczędzania m.in. na wkład własny do remontu miejskiego stadionu, na który gmina otrzymała wysoką dotację rządową, ale musi także dokładać z własnego budżetu.

Radny Mirosław Arczak wyraził obawy, że brak finansowania Stomilu może negatywnie wpłynąć na relacje miasta z klubem. Według radnej Marty Kamińskiej, środki, które miałyby potencjalnie trafić do Stomilu są formalnie przeznaczane na promocję miasta poprzez sport. Nie jest jednak przekonana, czy Stomil jest obecnie najlepszym wyborem do promocji Olsztyna.

Niektórzy radni twierdzą, że Stomil prawdopodobnie otrzyma finansowanie od miasta, jednak najwcześniej stanie się to w kwietniu podczas wprowadzenia poprawek do budżetu. Jest to niekomfortowa sytuacja dla klubu, ponieważ potrzebuje tych środków podczas zimowego okresu transferowego, który w kwietniu będzie już zamknięty.