Patrol wodny Straży Miejskiej wznowił swoje obowiązki na największym zbiorniku wodnym w Olsztynie po sześcioletniej przerwie. Dzisiaj, 16 lipca, prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk, oficjalnie przekazał łódź patrolową, co oznaczało równocześnie początek nowego rozdziału w działalności patrolu wodnego. Celem odnowienia tej formy patrolowania jest podniesienie standardów bezpieczeństwa i porządku nad wodą, szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy to jeziora stają się atrakcją dla mieszkańców oraz turystów.
Prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk, podkreślił znaczenie bezpieczeństwa na terenach wodnych jako kluczowego elementu udanego odpoczynku. Zaznaczył również, że zarówno ratownicy jak i policjanci specjalizujący się w działaniach wodnych są odpowiedzialni za utrzymanie bezpieczeństwa nad jeziorem Ukiel każdego lata. Ważną rolę odgrywają jednak również strażnicy miejscy.
Strażnicy z Olsztyna będą wspierać wysiłki innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Po sześcioletniej przerwie, będą oni ponownie patrolować wody największego zbiornika wodnego w Olsztynie, wyposażeni w łódź. Głównymi zadaniami strażników na wodzie będzie przeciwdziałanie zanieczyszczeniu wód i brzegów, kontrola tak zwanych „dzikich kąpielisk”, reagowanie na sytuacje związane ze spożywaniem alkoholu nad wodą, zabezpieczanie imprez i zawodów oraz współpraca z innymi służbami. Odgrywać będą też rolę w reagowaniu na zgłoszenia mieszkańców dotyczące potencjalnych zagrożeń i udzielaniu pomocy w nagłych sytuacjach.
Jarosław Lipiński, Komendant Straży Miejskiej w Olsztynie, potwierdził, że będą reagować na zgłoszenia mieszkańców dotyczące potencjalnych zagrożeń oraz udzielać pomocy w nagłych przypadkach. Przyznał również, że będą podejmowane działania mające na celu przeciwdziałanie zanieczyszczaniu, kontrolę dzikich kąpielisk oraz zabezpieczanie imprez i zawodów przy jednoczesnej współpracy z innymi służbami.
Łódź Parker 750 CC, która wcześniej była używana przez pracowników OSiR-u w Olsztynie, została wyposażona w niezbędny sprzęt ratunkowy. Służbę na wodzie będą pełnili funkcjonariusze posiadający kwalifikacje ratownika pierwszej pomocy oraz uprawnienia do prowadzenia tego typu jednostki pływającej.
Wice dyrektor OSiR-u, Mirosław Jabłoński, wyraził zadowolenie, że mogą oni wspierać inne miejskie jednostki. Podkreślił również wagę bezpieczeństwa na jeziorach dla wszystkich mieszkańców.
W ubiegłym roku, policja interweniowała 508 razy na wodach jeziora Ukiel, natomiast Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe interweniowało 52 razy.