Mobbing na polskim rynku pracy: młodzi pracownicy najbardziej narażeni

Na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy, 53% Polaków w wieku od 18 do 35 lat doświadczyło mobbingu lub jego oznak w miejscu pracy. Najczęściej spotykanymi formami takiego zachowania są krzyki, przekleństwa i obelgi. Eksperci podkreślają, że skala problemu jest poważna i w rzeczywistości może być nawet większa.

Mobbing stanowi od dawna utrapienie na polskim rynku pracy. Dane statystyczne wskazują, że aż 53% młodych Polaków w wieku 18-35 lat spotkało się w swoim życiu zawodowym z co najmniej jednym z objawów tego zjawiska. Autorzy raportu „Młodzi Polacy w szponach mobbingu” wymieniają 19 różnych przejawów mobbingu. Raport oparty jest na badaniach przeprowadzonych wśród ponad 800 osób w tym przedziale wiekowym.

Wyniki badania pokazują, że 22,2% uczestników nie miało do czynienia z żadnym z opisanych objawów mobbingu. Tymczasem 8,1% respondentów nie potrafiło jednoznacznie określić, czy spotkało się z jakąkolwiek formą mobbingu, a 6,1% nie potrafiło sobie przypomnieć takich sytuacji. Widać z tego, że spora część badanych nie doświadczyła żadnej formy mobbingu, co może sugerować, że relacje w ich miejscach pracy są pozytywne. Niemniej jednak, 8,1% osób nie jest pewnych swoich doświadczeń, a 6,1% nie pamięta ich. To może świadczyć o tym, że młodzi Polacy mogą nie zawsze rozpoznawać sytuacji mobbingowych lub też nie mają wystarczającej wiedzy na ten temat.

W poprzednim raporcie na ten temat stwierdzono, że w 2023 roku aż 41,4 proc. pracujących Polaków w wieku od 18 do 80 lat doświadczyło mobbingu. Najczęściej doświadczanymi formami były: otrzymywanie bezsensownych zadań (10,3 proc.), bycie obiektem plotek (9,8 proc.) i dostawanie sprzecznych poleceń (9,6 proc.).

Szczegółowa analiza odpowiedzi młodych Polaków pokazała, że 21,4% respondentów spotkało się z krzykiem, przekleństwami i wyzwiskami. Ta forma mobbingu była częściej doświadczana przez mężczyzn niż przez kobiety.

Biorąc pod uwagę listę 19 sytuacji związanych z mobbingiem, badani rzadko wymieniali przemoc i znęcanie się nad nimi – 1,5%. Tyle samo respondentów wskazało na działania o podłożu seksualnym, wykorzystywanie lub otrzymywanie propozycji seksualnych.

Respondenci skarżyli się również na inne problemy, takie jak odbieranie wcześniej przekazanych zadań do wykonania – 2% oraz celowe działania mające na celu wyrządzenie szkody psychicznej w miejscu pracy lub zamieszkania i wymuszanie wykonywania zadań naruszających godność osobistą – po 3% respondentów.