Obecnie Park Podzamcze w Olsztynie jest miejscem intensywnych prac konserwatorskich i restauratorskich. Te działania skupiają się na trzech rzeźbach autorstwa znanej artystki olsztyńskiej, Balbiny Świtycz – Widackiej. Celem tych prac jest przeprowadzenie niezbędnych uzupełnień i wzmocnień, które zagwarantują długotrwałe zachowanie tych wyjątkowych dzieł sztuki.
Możliwość realizacji takiego przedsięwzięcia jest rezultatem dofinansowania ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zatytułowanego „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024”. Fundusze pochodzą z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktualnie jest realizowane zadanie o nazwie „Konserwacja rzeźb parkowych autorstwa Balbiny Świtycz-Widackiej usytuowanych na terenie Parku Podzamcze w Olsztynie”. To zadanie obejmuje prace konserwatorskie przy trzech rzeźbach: „Wiosna”, „Amor na czatach” i „Ryba z dzieckiem”. Kwota dofinansowania wynosi 63 300 zł, podczas gdy całkowity koszt zadania to 70 400 zł.
Do tej pory prace konserwatorskie zostały przeprowadzone przy rzeźbach „Wiosna” i „Amor na czatach”. Te działania obejmowały oczyszczenie rzeźb z zabrudzeń i porostów, dezynfekcję powierzchni, uzupełnienie ubytków oraz zabezpieczenie powierzchni przed penetracją wody i zanieczyszczeń.
Prace konserwatorskie przy rzeźbie „Ryba z dzieckiem”, która stanowi centralną część fontanny, wymagają wcześniejszego opróżnienia basenu fontanny i wyłączenia wodotrysków. Fontanna jest już wyłączona i zostanie uruchomiona ponownie w nadchodzącym sezonie wiosenno-letnim.
Rzeźby Balbiny Świtycz-Widackiej powstały w latach 60. XX wieku na zamówienie ówczesnych władz miasta jako element dekoracyjny publicznego parku. Balbina Świtycz-Widacka (1901-1972) przeniosła się do Olsztyna w 1954 roku i mieszkała w miasteczku akademickim Kortowo, gdzie miała swoją pracownię. Oprócz trzech wspomnianych rzeźb, artystka jest również autorką pomnika Adama Mickiewicza przy I Liceum Ogólnokształcącym, a także licznych popiersi zasłużonych osób dla Warmii i Mazur oraz artystów, polityków i naukowców. Część z tych dzieł znajduje się na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Galerii Rzeźby Balbiny Świtycz-Widackiej.