W Elblągu odbyły się uroczystości związane z 85-leciem utworzenia Służby Zwycięstwu Polski. Ta kluczowa formacja wytyczyła drogę do powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Na skwerze Rotmistrza Pileckiego, tuż przy miejscowym pomniku, zarówno reprezentacje różnych delegacji, jak i zwykli obywatele miasta, składali kwiaty oraz zapalali znicze. Wojsko sprawowało nadzór nad uroczystością. Wicewojewoda warmińsko-mazurski, Mateusz Szauer, podkreślał, że ta okrągła rocznica służy jako przypomnienie o heroicznych postaciach, które w tamtych ciężkich czasach stanęły na czele losów naszej ojczyzny.
Szauer zauważył, że Polskie Państwo Podziemne było unikalnym na skalę europejską i światową fenomenem. Powstało bowiem nie tylko jako forma oporu przeciwko okupantowi, ale także stało się symbolem nieustającej dążności Polaków do utrzymania niepodległości i suwerenności.
Prezydent Elbląga, Michał Missan, podkreślał, że Polskie Państwo Podziemne jest symbolem, który powinniśmy przekazywać następnym pokoleniom jako żywą lekcję historii. „Musimy pamiętać, że nasza współczesność wyrosła z krwi i potu ludzi tamtych dni. Naszym obowiązkiem jest nie tylko pielęgnować pamięć o nich, ale również dbać o to, by Polska zawsze była państwem prawa, wolności i solidarności” – dodał.
Polskie Państwo Podziemne było zjawiskiem niezwykłym na arenie międzynarodowej, ponieważ poza strukturami wojskowymi posiadało własną administrację, system sądowy i tajne szkolnictwo. Działały też podziemne drukarnie, które wydawały prasę informacyjno-polityczną, publicystykę, dzieła literackie a nawet podręczniki. W ramach działalności kulturalnej organizowane były konspiracyjne koncerty, wystawiane spektakle teatralne oraz prowadzone wieczory autorskie czy wykłady naukowe.