Jazda po pijanemu i bez prawo jazdy to codzienność na drogach powiatu olsztyńskiego

Podczas minionego weekendu, na trasach powiatu olsztyńskiego doszło do kilku sytuacji, które stanowią niebezpieczną tendencję na naszych drogach. Policja zatrzymała dwóch kierowców, których badanie alkomatem wykazało ponad dwukrotnie przekroczone normy alkoholu we krwi. Dodatkowo skonfiskowano dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdów jednemu z kierowców.

Dzień rozpoczął się w piątek 4-go października od interwencji funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Biskupcu. W trakcie patrolowania ulic miasta zauważyli citroena, którego kierowca zlekceważył znak „Stop”, umieszczony przed skrzyżowaniem. Badanie stanu trzeźwości 65-letniego kierującego pokazało niemal 0,5 promila alkoholu we krwi. Postępowanie zostało wszczęte, a mężczyzna stracił prawo jazdy i oczekuje teraz na wezwanie do sądu.

Kolejny incydent miał miejsce następnego dnia, w sobotę 5 października. Tym razem w Olsztynku policja zatrzymała 40-letniego kierowcę volkswagena, którego badanie alkomatem wykazało niemal 2,5 promila alkoholu we krwi. Mężczyzna prowadził auto z pasażerem, z którym w pewnym momencie zamienił się miejscami.

Świadkowie relacjonowali, że obaj panowie spożywali alkohol. Nagle oddzielili się od samochodu i zniknęli za pobliskimi budynkami. Dzięki szybkiej reakcji policji, która ustaliła rysopis kierującego, po krótkim czasie udało się go odnaleźć i zatrzymać.

Tego samego dnia policyjna kontrola drogowa na terenie gminy Świątki zakończyła jazdę dla kierowcy dacii. 66-latek przekroczył dozwoloną prędkość o 27 km/h. To nie były jednak jego jedyne wykroczenia. W wyniku kontroli okazało się, że mężczyzna zgromadził już ponad 24 punkty karne i powinien zdawać prawo jazdy na nowo.

Późnym wieczorem tego samego dnia doszło do kolejnego zdarzenia. Tym razem w gminie Barczewo patrolujący drogi policjanci zatrzymali do kontroli 42-latka poruszającego się rowerem. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Za swoje wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 500 zł.

Policja przypomina o surowych konsekwencjach jazdy pod wpływem alkoholu. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości może skutkować karą do trzech lat pozbawienia wolności, surowymi sankcjami finansowymi oraz zakazem kierowania pojazdami. W przypadku prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu sąd może nałożyć grzywnę do 30 000 zł lub karę aresztu. Grozi to również osobom, które pomimo cofnięcia prawo jazdy, zdecydują się na prowadzenie pojazdu – grozi im do dwóch lat pozbawienia wolności.