Dostosowanie infrastruktury Olsztyna do potrzeb ekologicznego transportu publicznego

Ekologiczne środki transportu zyskują na znaczeniu w Olsztynie, a miasto planuje dostosować swoją infrastrukturę do tych nowoczesnych rozwiązań. Ratusz złożył oficjalne zlecenie na stworzenie projektu dokumentacji oraz dopełnienie wszelkich formalności administracyjnych. Celem jest przeorganizowanie sześciu istniejących pętli autobusowych i wybudowanie dwóch nowych.

Projekt o nazwie „Poprawa mobilności miejskiej – ekotransport w Olsztynie” zakłada, że pętle autobusowe w Jakubowie, Osiedlu Mazurskim, Witosa, Dajtkach, Nagórkach i Redykajnach zostaną przebudowane. Dodatkowo planowane są dwie nowe pętle: Zielona Górka oraz przy ulicy Bilitewskiego.

Dokumentacja projektowa, której zamówienie złożono przez władze miasta, przewiduje także budowę i remodelację przystanków autobusowych na ulicach Limanowskiego, Dworcowej i Szarych Szeregów. Planowany jest również zespół przystankowy „Paderewskiego” na skrzyżowaniu z ulicą M. Zientary – Malewską.

W ramach tej inicjatywy planuje się zainstalować w wybranych miejscach:

a) elektroniczne tablice informacyjne (TIP) z technologią LED, pokazujące odjazdy autobusów w czasie rzeczywistym i stacjonarne biletomaty umożliwiające zakup biletów za gotówkę i kartą, a także doładowanie karty miejskiej,

b) kamery monitorujące dla zapewnienia bezpieczeństwa i prawidłowego wykonania usług transportu miejskiego,

c) punkty szybkiego ładowania dla autobusów elektrycznych,

d) strefy „kiss & ride” przeznaczone na krótkie postoje, które ułatwią szybką przesiadkę pasażerów,

e) obiekty „bike & ride” przeznaczone do przechowywania rowerów i umożliwiające korzystanie z komunikacji zbiorowej na pętlach autobusowych, które będą pełnić funkcję węzłów przesiadkowych,

f) perony dla innych przewoźników transportu zbiorowego.

W dokumentacji uwzględnione mają być również rozwiązania dotyczące infrastruktury błękitno-zielonej. Jest to system mający na celu złagodzenie skutków ekstremalnych opadów atmosferycznych.