Spadające zainteresowanie młodzieży nauką religii na przestrzeni lat: analiza trendu

Od pewnego czasu zauważalny jest ustały spadek zainteresowania katechezą wśród uczniów, co jest zjawiskiem widocznym nie tylko na skalę krajową, ale również w szkołach w Olsztynie. W szczególności ten trend jest zauważalny wśród uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, którzy najczęściej decydują się na rezygnację z lekcji religii.

Jesienią poprzedniego roku „Głos Nauczycielski” informował, że powyżej 80% uczniów szkół ponadpodstawowych nie uczestniczy w zajęciach religijnych. Dla Kościoła jest to szczególnie niepokojące, gdyż jeszcze dekadę temu proporcje były całkowicie odwrotne.

Aktualne statystyki potwierdzają ten trend. W Łodzi, gdzie jeszcze pięć lat temu aż 38 tysięcy uczniów uczęszczało na katechezę, obecnie ich liczba zmniejszyła się o 10 tysięcy.

Podobna sytuacja ma miejsce w stolicy kraju. Ankietę przeprowadzoną w październiku bieżącego roku wykazała, że z prawie 221 tysięcy uczniów w Warszawie, na lekcje religii uczęszcza obecnie tylko 44% (rok temu było to 48%).

W Warszawie odsetek uczniów chodzących na religię systematycznie maleje wraz z wiekiem. W szkołach podstawowych wynosi on 61% (rok temu 64%), natomiast w liceach ogólnokształcących – jedynie 22% (rok temu to było 27%).

To samo zjawisko jest widoczne wśród uczniów olsztyńskich szkół. W przypadku szkół podstawowych, z zajęć religii korzysta 79,3% uczniów. Nigdzie liczba uczniów rezygnujących z katechezy nie jest niższa niż 60%, a w wielu placówkach przekracza nawet 80%.

Można to tłumaczyć przygotowaniami do sakramentów pierwszej komunii świętej i bierzmowania, które są realizowane na etapie edukacji w szkole podstawowej. Gdy młodzież otrzymuje jednak stosowne wpisy do kościelnych akt, ich zainteresowanie nauką religii gwałtownie spada.

W aktualnym roku szkolnym na katechezę zapisało się jedynie 26,7% uczniów olsztyńskich szkół ponadpodstawowych. Rok temu było to 35,7%. Najmniejszy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii zanotowano w tym roku szkolnym w LO nr I (6,91%), LO nr V (11,76%), Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 (7,55%), Zespole Szkół Samochodowych (9,91%) oraz Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych (10,2%).

Jednak sytuacja wygląda inaczej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3, gdzie na katechezę uczęszcza aż 77% uczniów. Nieco niższa frekwencja jest w ZSO nr 5, gdzie wynosi prawie 65%.

Czy spadek zainteresowania lekcjami religii oznacza rosnące zainteresowanie etyką? Jak donosi Gazeta Wyborcza – nie. W LO nr I na te zajęcia uczęszcza obecnie tylko 15 uczniów (wobec 26 rok temu).