Immanuel Kant, genialny filozof, który wielokrotnie zmienił bieg historii swoją myślą, stanowi centralną postać nadchodzącej konferencji międzynarodowej zatytułowanej „Kant i jego czasy”. Wydarzenie to odbędzie się w Olsztynie 14-15 listopada i stanowić będzie finał obchodów Roku Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach, które zorganizowano na pamiątkę trzechsetnej rocznicy jego urodzin.
Kant, znany również jako ekscentryk, był osobą o swoistych rytuałach, unikał kobiet oraz podróży. Mimo możliwości wyboru dowolnego kierunku świata, odwiedzał tylko Warmię i Mazury. Jego decyzje i wybory życiowe będą jednym z tematów poruszanych podczas konferencji. Dla Agnieszki Markowicz, artystki tworzącej wystawę „Sąd Kanta/Verstand”, która zostanie zaprezentowana podczas konferencji, Kant jest jak szwajcarski zegarek – dokładny, niezawodny, punktualny i synonim wysokiej jakości.
Pierwszego dnia konferencji uczestnicy będą mieli okazję zgłębić nie tylko sztukę wizualną Agnieszki Markowicz, ale również muzykę jazzową Trio Arona Bluma. Ta część konferencji pozwoli uczestnikom na głębsze zrozumienie związków Kanta z naszym regionem, a także na przeniesienie się w czasie do okresu życia filozofa.
Drugiego dnia, 15 listopada, odbędą się dwa wydarzenia. Pierwsze, pod hasłem „Wczoraj i dziś”, odbędzie się w Archiwum Państwowym w Olsztynie. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję przyjrzeć się różnym aspektom życia i pracy Kanta, zarówno z perspektywy historycznej, jak i współczesnej. Drugie wydarzenie, zatytułowane „Dialog – rozum – tolerancja”, odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.
Organizatorzy konferencji to Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Archiwum Państwowe w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Kopernikański Instytut Kultury oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jednak organizatorzy zachęcają do wypełnienia formularza, aby zapewnić sobie miejsce.