Triumf słowa "sigma" – Młodzieżowe Słowo Roku 2024!

„Sigma” – tajemnicze i intrygujące określenie, które w młodzieżowej gwarze oznacza osobę wybitną, inspirującą i wartościową, stało się triumfatorem w konkurencji na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Jest to symbol pewności siebie oraz osiągania sukcesów – cech, które nieustannie zyskują na popularności wśród młodych ludzi.

Proces wyboru zwycięskiego słowa był organzowany na dużą skalę i składał się z trzech etapów. Wszystko rozpoczęło się od 8 października do 5 listopada, kiedy to internauci mieli możliwość zgłaszania swoich propozycji słów razem z przykładami ich użycia. Po analizie tysiąca zgłoszeń, jury wyselekcjonowało 20 finałowych propozycji, które były następnie poddane głosowaniu internetowemu od 13 do 30 listopada.

Podczas finalnego głosowania to właśnie słowo „sigma” zdobyło najwięcej głosów internautów. W skład komisji oceniającej weszli znani specjaliści od języka młodzieżowego i językoznawcy, takie osoby jak prof. Anna Wileczek czy prof. Marek Łaziński. Oni to właśnie wydali ostateczny werdykt.

W gronie finalnych 20 słów można było znaleźć zarówno popularne zwroty z internetu, jak i mniej znane terminy. Oto pełna lista finałowych propozycji: Aura, Azbest, Bambik, Brainrot, Brat, Cringe, Czemó, Delulu, Fe!n/Fein/Fin, Fr/FR, Glamur/Glamour, GOAT, Oi oi oi baka, Oporowo, Riz/Rizzler/Rizz, Sigma, Skibidi, Slay, Womp womp i Yapping.

Słowo „sigma” zdobyło ogromną popularność jako słowo opisujące osoby silne, niezależne i pewne siebie. Jest to termin często stosowany w odniesieniu do mężczyzn określanych jako „sigma male” w kulturze internetowej. Jednak teraz jest używane w szerszym kontekście – jako wyraz uznania dla kogoś odważnego, który wyróżnia się spośród innych.

Warto też dodać, że jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyników konkursu słowo „sigma” było faworytem w głosowaniach przeprowadzanych w niektórych placówkach edukacyjnych. Tym samym potwierdziło swoją pozycję wśród młodych ludzi w całej Polsce.

Przypomnijmy, że w 2023 roku Młodzieżowym Słowem Roku zostało „rel”, czyli skrót od angielskiego „relationship”, oznaczający „zgoda”, „mam tak samo” lub „potwierdzam”.

Wydaje się, że słowo „sigma” na dobre zagości w młodzieżowej gwarze. Jest to również dowód na to, jak silny wpływ na współczesny język mają internet i kultura popularna. Czekamy z niecierpliwością na kolejne edycje konkursu!