Artystyczne Nagrody Prezydenta Olsztyna

W poniedziałek, czyli 5 października miało miejsce uroczyste wydarzenie w którym siedem osób odebrało nagrody za osiągnięcia artystyczne. Oprócz tego przyczynili się oni do upowszechniania oraz ochrony dóbr kultury powiązanych z naszym regionem. Prezydent wręczał nagrody w Kinie Studyjnym Awangarda 2.

Warto mieć na uwadze, że wręczanie artystycznych nagród to tradycja kontynuowana od 1995 roku. W związku z tym już prawie trzysta osób miało możliwość ucieszyć się z wyróżnienia otrzymanego przez prezydenta. Jednak, kiedy wziąć pod uwagę tegoroczne rozdanie warto przytoczyć pana Artura Steranko, dr Henryka Cirut oraz innych, którzy przyczynili się do kulturowego rozwoju miasta oraz ochrony tradycji.

Prezydent dziękował obecnym osobom za wszystkie dobra, które uczynili dla całego Olsztyna oraz kultury. Mimo, iż pandemia pokrzyżowała wiele planów oraz wydarzeń, udało się wyłonić  laureatów. Nie było to łatwe zadanie, gdyż każdego roku wiele osób wysyła wniosek o przyznanie nagrody związanej z zasługami artystycznymi oraz rozwojem miasta. W tym roku do Prezydenta wpłynęło 14 wniosków i 7 z nich otrzymało nagrodę.

Na zakończenie warto nadmienić, że nagrody otrzymuje się za wybitne dokonania w dziedzinie edukacji kulturalnej bądź działalności mającej za zadanie upowszechnianie kultury oraz sztuki. Duże znaczenie odgrywa również całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania oraz ochrony dóbr kultury. Bierze się pod uwagę między innymi sztyki plastyczne, teatr, muzykę, literaturę. Tak samo ważne jest upowszechnianie oraz ochrona dóbr kultury. Wszystkie te działania sprawiają, że prezydent oraz jego pomocnicy mają możliwość wybrania kilku osób, które w tych dziedzinach angażują się najbardziej.