W olsztyńskim planetarium będzie się działo

Do 23 listopada tego roku można zgłaszać się do kolejnego Wojewódzkiego Turnieju Astronomicznego. Już na wstępie należy zaznaczyć, że to wydarzenie od wielu lat cieszy się niezwykłą popularnością. Warto nieco przybliżyć zasady turnieju. Biorą w nim udział trzyosobowe zespoły, które reprezentują szkoły ponadpodstawowe województwa warmińsko-mazurskiego. Na samym początku spotkania odbędą się eliminacje, które wyłonią najlepsze drużyny oraz umożliwią kontynuację rozrywki. Drugi etap to faza finałowa, którą tylko jeden zespół opuści jako zwycięzca.

To bardzo ważny turniej, który odbywa się każdego roku. Jego podstawowe zadanie polega na zwiększeniu zainteresowania fizyką oraz astronomią wśród uczniów szkół. W trakcie całego turnieju uczestnicy zapoznają się bliżej z rolą astronomii w dzisiejszym świecie, a także z jej udziałem w rozwoju współczesnej technologii. W trakcie rozrywek można wypatrzyć uczniów, którzy naprawdę interesują się zagadnieniami związanymi z astronomią i dążyć do tego, aby te zainteresowania maksymalnie pogłębiać. Każdy uczestnik może pochwalić się tym jaką posiada wiedzę w prezentowanym zakresie oraz jak bardzo chce się szkolić w tej tematyce.

Jak już zostało wspomniane, cały turniej odbywa się w planetarium, dlatego autorami zadań będą osoby zatrudnione w tym miejscu. Udział w zabawie wezmą również edukatorzy oraz pedagodzy. W pierwszej fazie wszystkie drużyny muszą rozwiązać test jednokrotnego wyboru. To on wyłoni najlepszych. Z kolei w finale już tylko trzy zespoły zmierzą się o tytuł najlepszej drużyny. Aby wziąć udział w turnieju konieczne jest wysłanie zgłoszenia do Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Zaplanowany termin turnieju podany zostanie później, jednakże tak jak we wcześniejszych latach przypadnie on na przełom marca i kwietnia.