Dbaj o serce, bo masz tylko jedno

Ludzkie serce zostało tak stworzone, że pozwala nam przeżyć od 120 do 150 lat, niestety w rzeczywistości nikt nie dożywa takiego wieku. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o niewłaściwe nawyki oraz przyzwyczajenia, które sprawiają, że zużywa się w zdecydowanie szybszym tempie. W środę z profilaktyką była mowa właśnie o dbaniu o jeden z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie.

Aby mieć zdrowe serce przede wszystkim należy dobrze się odżywiać. Eksperci na specjalnie przygotowanych ulotkach wymienili produkty, które w diecie nie powinny się pojawić. Wskazali także takie, które poprawiają funkcjonowanie serca. Dodatkowo, aby mieć dobre serce trzeba dbać o higienę jamy ustnej. To bardzo zadziwiające, jednakże bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy sprawiają, że istnieje zdecydowanie większe ryzyko na wystąpienie schorzeń serca oraz udaru mózgu. W dalszej kolejności rozmawiano na temat snu, gdyż odgrywa on tak damo ważną rolę jak wymienione powyżej elementy. Kiedy śpimy wystarczająco długo, mamy po prostu zdrowe i mocne serce, czego pragnie każdy z nas. Ostatni z czynników to aktywność fizyczna. Nie chodzi o spędzanie długim godzin na siłowni, ale spacer, wyjście na przebieżkę czy jazda na rowerze sprawdzą się tak samo dobrze. Najgorzej na serce działa palenie i to właśnie z tego trzeba zrezygnować w pierwszej kolejności.

NFZ przypominało również mieszkańcom Olsztyna o konieczności regularnego badania serca u osób, które ukończyły już 40 rok życia. W ich przypadku szansa na zmaganie się z chorobami serca zdecydowanie rośnie.