Olsztyńskie piekarnie doczekały się modernizacji

W Olsztynie rozpoczęto projekt nazwany PrO4Bake. To krok do przodu, kiedy chodzi o wypiekanie pieczywa oraz ciast, gdyż zarówno małe, jak i średnie piekarnie nauczą się optymalizować procesy technologiczne odbywające się w ich piekarniach. Wszystkie te czynności sprawią, że piekarnia nie będzie produkować za dużych ilości pieczywa, a do tego zredukuje się emisja CO2. Całe przedsięwzięcie nadzorują eksperci z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Program ma umożliwić przede wszystkim zredukowanie nadprodukcji, która przekłada się na marnowanie pieniędzy i stratę żywności. W ladach powinno znaleźć się tyle pieczywa ile sprzedaje się w realnych warunkach. Każdego tygodnia polskie piekarnie produkują kilka ton odpadów. Właśnie dlatego należy zrobić wszystko, żeby zmniejszyć straty oraz marnotrawstwo cennego jedzenia. Aplikacja pozwoli dostosować asortyment do przewidywanego zapotrzebowania konsumentów. Dodatkową zaletą jest ograniczenie czasu produkcji i bardziej efektywne korzystanie z surowców oraz maszyn znajdujących się na stanie. Opłaci się to zarówno właścicielom piekarni, jak i również środowisku, gdyż zdecydowanie pomniejszy się emisja CO2.

W trakcie analizy potrzebnej do zmniejszenia strat bierze się pod uwagę wymagania oraz oczekiwania klientów. Warunkuje się je pogodą oraz okresem świątecznym i akceptacją dostępności pieczywa w trakcie dnia. Kiedy informacje znajdą się już w aplikacji kolejnym krokiem jest skorzystanie z narzędzi obliczeniowych. Chodzi między innymi o algorytmy ewolucyjne oraz technologie cyfrowe bliźniaków. Wszystkie te informacje przyniosą szereg pozytywnych zmian, warto zaufać aplikacji oraz czekać na pozytywne efekty.