W Olsztynie zostaną posadzone nowe drzewa

Wiosna oraz lato to niewątpliwie dobry czas na sadzenie drzew oraz zadbanie o istniejące już okazy przyrody. Podobnego zdania są władze miasta Olsztyn, którzy postanowili prężnie rozpocząć wiosenne sadzenie drzew, a przy okazji zadbać już o istniejące drzewa na terenie miasta.

Gdzie posadzono drzewa?

Sadzenie drzew w tym roku rozpoczęto na terenie Dajtek. To właśnie tam swoje miejsce znalazły pierwsze tegoroczne sadzonki. Oprócz tego aż 59 klonów zostało posadzonych wzdłuż starego przebiegu ulicy Sielskiej. Nadzorujący pracę miejski ogrodnik mówi, że są to tzw. nasadzenia kompensacyjne, które przy okazji są świetnym uzupełnieniem drzew, które tworzą tam już piękną aleję.

Oprócz tego w maju posadzono drzewa także w okolicach Zator, Gutkowiu, Pojezierzu oraz Likus. W sumie na terenie Olsztyna ma zostać zasadzone aż kilkaset sztuk drzew.

Oprócz wyżej wymienionych ulic, na których zostaną posadzone drzewa, nowe sadzonki znajdą swoje miejsce niemal w całym mieście. To wszystko w wyniku realizacji tramwajowej inwestycji, a także programowi nasadzeń drzew w mieście. W ramach tego w Olsztynie ma zostać posadzonych około 2,8 tysięcy nowych drzew.

Miasto zadba o pomniki przyrody

Od dłuższego czasu w Olsztynie można dostrzec piękne drzewa, które przykuwają uwagę spacerowiczów. Obecnie władze miasta rozpatrują wniosek, który złożyli mieszkańcy osiedla Podleśna. Chcą oni, aby objęto specjalną ochroną dwa dęby, które znajdują się nieopodal ulicy Chełmińskiej.

Dyrektor Wydziały Środowiska Urzędu Miasta w Olsztynie zaznacza, że zostanie przeprowadzona specjalna wizja lokalna, która pozwoli ocenić stan drzew. Kluczowymi aspektami, które będą brane pod uwagę to m.in. obwód pnia. Dla dębów wynosi on aż trzy metry.

Warto dodać, że obecnie na terenie Olsztyna znajdują się aż 34 pomniki przyrody, do których zalicza się pojedyncze drzewa, trzy grupy drzew, dwie aleje, a także jeden obiekt nieożywionej przyrody. Aktualizacja omawianej listy pomników przyrody ostatni raz miała miejsce w 2017 roku.