Zabytki w Olsztynie – Zamek Kapituły Warmińskiej

Turyści przybywający do Olsztyna mają naprawdę wiele możliwości. To miejsce pod względem turystycznym jest bardzo ciekawe z wielu powodów. Można tutaj znaleźć wiele ciekawych miejsc, a także wydarzeń kulturalnych. Ponadto sporo osób zachwyca się tutejszą architekturą. Jednym z najbardziej znanych punktów w mieście jest jednak Zamek Kapituły Warmińskiej.

Olsztyński Zamek Kapituły Warmińskiej

Gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej to jeden z najważniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Olsztyn. Ta ciekawa pamiątka z czasów średniowiecza to ważny punkt w programie niemal każdej wycieczki po tym mieście oraz siedziba bardzo ważnej dla regionu placówki muzealnej. To historyczne miejsce w czasach swojej świetności pełniło ważne funkcje obronne.

Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Wiadomo, że jego budowę rozpoczęto w połowie XIV wieku. Wraz z upływem czasu był on jednak stale rozwijany. Tak też w XV i XVI wieku zamek ten został powiększony. Kolejna rozbudowa miała miejsce w połowie XVIII stulecia, kiedy to do zamku dostawiono skrzydło wschodnie. Ta potężna siedziba do dziś zachwyca zarówno swą architekturą, jak i ciekawą przeszłością.

Znane osobistości związane z Zamkiem Kapituły Warmińskiej

Warto dodać, że od samego początku Zamek Kapituły Warmińskiej związany był z najważniejszymi osobistościami. Na liście znanych lokatorów urzędujących w tym zamku, pojawia się m. in. Mikołaj Kopernik. Przypomina o nim m. in. fragment tablicy astronomicznej, umieszczony w zamkowym krużganku. Ten fakt również na pewno jest zachęcający dla wszystkich osób, które mają zamiar się tutaj pojawić.

Sam zamek jest ważną atrakcją turystyczną nie tylko ze względu na jego bogatą przeszłość, ale również z kilku innych powodów. Zachwyca jego architektura oraz ciekawe ekspozycje, które można podziwiać w jego wnętrzu. Mieszczące się tu Muzeum Warmii i Mazur w ciekawy sposób upowszechnia wiedzę o tej części kraju i sprawia, że każdy z nas może zdobyć tu wiele ciekawych informacji na temat Olsztyna i jego najbliższej okolicy.