Poznajmy lepiej Dom Burmistrza w Olsztynie

Mieliście już okazję poznać Dom Burmistrza w Olsztynie? Jeśli nie, to już teraz warto zgłębić się w bardziej szczegółowe informacje na jego temat. Zaraz dowiemy się, dlaczego warto odwiedzić to miejsce, gdy będziemy przebywać na Warmii i Mazurach.

Wycieczka po Warmii i Mazurach

Warmia i Mazury to wyjątkowa kraina, która może nas zaskoczyć swą różnorodnością oraz ciekawymi zabytkami. Wiele z nich można zobaczyć w czasie wycieczki po Olsztynie – stolicy województwa warmińsko-mazurskiego i miasta, które przyciąga krajoznawców cennymi perełkami architektury. Wśród tych obiektów, którym warto tutaj poświęcić nieco więcej uwagi, znajduje się Dom Burmistrza. Wzniesiony przy Rynku Starego Miasta, w pobliżu Starego Ratusza, na uwagę turystów zasługuje z kilku względów.

Historia Domu Burmistrza w pigułce

Legendarny dom dawnych burmistrzów Olsztyna jest cennym zabytkiem z XVI. wieku. Budowę obiektu rozpoczęto mniej więcej w 1500 roku. Został on zniszczony jednak podczas II wojny światowej w 1945 roku. Na szczęście udało się go odbudować po wojnie w latach 1950-1955. Jego charakterystyczną cechą są piękne arkady z gotyckimi łukami, dzięki którym dom ten wyróżnia się z grona licznych kamienic z podcieniami, wznoszonych przy rynku przed wiekami. Uwagę przyciąga tu również II piętro, dobudowane po wojnie w stylu barokowym.

Dom Burmistrza w Olsztynie współcześnie

Dziś ta ciekawa budowla pełni funkcje mieszkalne, jednak o jej historii przypominają tablice pamiątkowe. Pierwsza z nich nawiązuje do „Gazety Olsztyńskiej”, której redakcja przez pewien czas mieściła się w tym właśnie miejscu. Druga przypomina o Janie z Łajs. Człowiek ten był pierwszym sołtysem miasta, a niektórzy nawet określają go mianem założyciela Olsztyna. Warto jednak pamiętać, iż w rzeczywistości założenie miasta było dziełem Kapituły Olsztyńskiej, dzięki której wokół zamku zaczęła się pomyślnie rozwijać osada, która z czasem przekształciła się w najważniejszy ośrodek miejski na Warmii i Mazurach.