Zgoda wojewody warmińsko-mazurskiego na rozbiórkę obiektu dworca Olsztyn-Główny

Już niedługo ruszą prace rozbiórkowe obiektu dworca Olsztyn-Główny. Wszystko za sprawą pozytywnej decyzji wydanej ostatnio przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. Jednak tak naprawdę ciężko przewidzieć kiedy dokładnie ruszą prace rozbiórkowe, ponieważ kwestią sporną jest przetarg na wyłonienie firmy, która ma zająć się realizacją rozbiórki.

Zły stan obiektu dworca Olsztyn-Główny

O rozbiórce obiektu dworca Olsztyn-Główny mówi się już od dłuższego czasu. Od dawna apelują o to mieszkańcy, którzy pragną remontu tego obiektu lub wybudowania nowego dworca. Wszystko za sprawą fatalnego stanu wizualnego obiektu, który naprawdę pozostawia wiele do życzenia. Miasto w końcu postanowiło interweniować w tej sprawie i wziąć się za wyburzenie obiektu dworca Olsztyn-Główny, jednak wystąpiły problemy w związku z przetargiem na firmę, która miałaby wykonać ową rozbiórkę.

Dworzec główny w Olsztynie od lat jest określany jako „antywizytówka” miasta. Wszystko za sprawą jego niezbyt estetycznego wyglądu. Warto przypomnieć, że obiekt został wybudowany w 1971 roku, a za projekt dworca odpowiada Zygmunt Kłopocki. Budynek został wybudowany w stylu modernistycznego nurtu w architekturze, co sprawia, że wiele osób i organizacji było też przeciwnikiem wyburzania tego bądź co bądź prawie zabytkowego budynku. Spory w tej sprawie trwały przez dwa lata, jednak teraz oficjalnie zadecydowano o jego wyburzeniu.

Kontrola przetargu przez Urząd Publicznych Zamówień

O ile w ostatnim czasie podjęto decyzję o rozbiórce obiektu dworca Olsztyn-Główny, o tyle do teraz tak naprawdę ciężko określić termin prac, kiedy to roboty rozbiórkowe miałyby się rozpocząć. Wszystko za sprawą tego, że przetargiem związanym z wyłonieniem firmy odpowiedzialnej za rozbiórkę dworca głównego w Olsztynie zajmuje się teraz Urząd Publicznych Zamówień.

Przetarg znajduje się obecnie w czasie kontroli przez Urząd Publicznych Zamówień. Gdy Prezes wyda pozytywną decyzję w związku z kontrolą przetargu, to będą mogły zostać rozpoczęte prace rozbiórkowe, a następnie też prace związane z budową nowego obiektu obsługi pasażerskiej. Wtedy też będzie można znacznie więcej powiedzieć na temat nowego obiektu dworca Głównego w Olsztynie, który powstanie w miejscu starego.