Ostateczne uniewinnienie byłego prezydenta Olsztyna

Już 14 lat toczy się sprawa związana z domniemanym gwałtem byłego prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego na urzędniczce będącej w ciąży. Oskarżenie w tej sprawie wpłynęło w 2008 roku. W piątek, dnia 28 stycznia, Sąd Najwyższy oddalił kasacje oskarżycielki i prokuratury od uniewinniającego wyroku dla Małkowskiego, który został wydany przez Sąd w Olsztynie.

14-letnia batalia byłego prezydenta Olsztyna

W 2008 roku złożono oskarżenie na byłego prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego. Początkowo Małkowski został skazany na karę 5 lat pozbawienia wolności przez Sąd w Ostródzie. Jednak wyrok ten został uchylony przez Sąd Okręgowy mieszczący się w Elblągu. Następnie sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Olsztynie. Tutaj Czesław Jerzy Małkowski został oficjalnie uniewinniony. Wyrok uniewinnienia był utrzymywany aż do grudnia 2019 roku, kiedy sprawa ponownie została przekazana do innego sądu. Tym razem był to Sąd Okręgowy w Olsztynie, który ponownie utrzymał poprzedni wyrok uniewinniający. W związku z tym teraz wniesiono kasacje w piątek oddalone przez Sąd Najwyższy.

Co dokładnie stwierdził Sąd Najwyższy przy oddaleniu kasacji wyroku?

Jak zaznaczał Sąd Najwyższy, przedstawione argumenty przez pełnomocnika oskarżycielki, jak i prokuratora są zasadne od formalnej strony, jednak w rzeczywistości nie wynikało z niego nic innego, aniżeli zbędne przedłużanie sprawy. Jak później stwierdził również Sąd Najwyższy, sprawa ta w późniejszym czasie mogłaby ponownie zostać rozstrzygnięta w ten sam sposób, a więc jako wyrok uniewinniający. Szczególnie, że sprawa sama w sobie toczy się już przez 14 lat, a każde kolejne lata prawdopodobnie w tej sprawie niczego by nie zmieniły, oprócz kolejnego wydłużania sprawy.