Poznajmy bliżej warmińskie atrakcje – Pasłęk

Dla wielu turystów Warmia to kraina wyjątkowa, na terenie której historia towarzyszy turyście niemal na każdym kroku. Piękne widoki oraz moc przyrodniczych atrakcji to niezwykłe walory Warmii, które – w połączeniu z pięknem tutejszych miast i miasteczek – decydują o turystycznej atrakcyjności tej krainy. Jednym z miast, na terenie których koniecznie trzeba się zatrzymać w czasie wycieczki po tym terenie jest Pasłęk. Choć na terenie tego miasteczka turystyka dopiero się rozwija, już teraz wielu turystów wysoko ocenia tutejsze zabytki.

Jakie atrakcje turystyczne mogą tu wzbudzić szczególne zainteresowanie?

W okolicy Olsztyna znajdziemy wiele ciekawych miejscowości, i jest to nie tylko turystyczne Giżycko. Położony na malowniczym wzgórzu Pasłęk przyciąga pięknym otoczeniem. To bez wątpienia jedna z najbardziej malowniczych miejscowości na terenie Pojezierza Iławskiego. Z tym miastem, w którym rządzili i Krzyżacy, i Prusacy, związane są też historyczne tajemnice. Jedna z nich głosi, iż podziemia tutejszego zamku miały stać się miejscem ukrycia Bursztynowej Komnaty. Jest to jednak tylko legenda, której mimo licznych starań nie udało się potwierdzić. Choć słynnej komnaty nikt tu raczej nie znajdzie, to warmińskie miasteczko może się pochwalić innymi skarbami. Piękny ratusz to perełka architektury gotyckiej i renesansowej, a gotycki kościół św. Bartłomieja to cenny zabytek sztuki sakralnej.

Dawny zamek krzyżacki, który może się pochwalić pięknie odbudowanym skrzydłem, to kolejna atrakcja tego miasteczka. Wielu wspaniałych wrażeń może tez dostarczyć spacer po Starym Mieście, które otoczone jest murami obronnymi. I one mogą zachwycić. Warto zwrócić uwagę na takie pamiątki po dawnych fortyfikacjach miejskich, jak Baszta Prochowa czy Brama Kamienna. Inną atrakcją dla turystów odwiedzających to miasto może się okazać spacer doliną rzeki Wąska. Jest ona bardzo atrakcyjna zarówno dla miłośników przyrody, jak i tych, którzy szukają ciekawego miejsca do wypoczynku i rekreacji. Dawne kąpielisko miejskie oraz park leśny to miejsca, które mogą zadowolić miłośników leniuchowania nad wodą.