Olsztyn świętuje ostatni piknik przed rozpoczęciem roku szkolnego, promując program "Rodzina 800+"

Przed nadejściem nowego roku szkolnego, miasto Olsztyn było gospodarzem pikniku, który miał na celu promowanie programu „Rodzina 800+”. Wydarzenie to odbyło się w sercu miasta, w Parku Centralnym. Organizatorzy pikniku przygotowali szereg atrakcji dla zgromadzonych gości – od konkursów, przez koncerty, aż po rozległy plac zabaw.

Program „800 plus” to kontynuacja wcześniejszego programu rządowego „500 plus”, skierowanego do rodzin z co najmniej jednym dzieckiem. Celem programu jest udzielenie wsparcia finansowego na każde dziecko, niezależnie od dochodów rodziny, aż do momentu, gdy dziecko ukończy 18 lat. Wśród uczestników wydarzenia licznie obecni byli politycy z partii Prawo i Sprawiedliwość, którzy chętnie podkreślali korzyści płynące z programu.

Zbigniew Purpurowicz, lekarz z Olsztyna oraz kandydat PiS w nadchodzących wyborach do Senatu, stwierdził zdecydowanie, że wsparcie finansowe dla rodzin to cecha charakterystyczna dla cywilizowanych państw.

Waloryzacja świadczenia ma na celu sprostanie różnym wyzwaniom – jednym z nich była pandemia COVID-19. Obecna na pikniku wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska wymieniła jeszcze kilka powodów. Błażej Poboży, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, podczas swojej wizyty w Olsztynie potwierdził, że program ten ma na celu wsparcie każdej rodziny.

Sam proces zmiany wysokości świadczenia nastąpi automatycznie i nie będzie wymagał składania dodatkowych wniosków. Wojewoda Artur Chojecki, również obecny na pikniku, podkreślił, że pomoc rodzinom jest jedną z najważniejszych priorytetów rządu Zjednoczonej Prawicy.

Całkowity koszt waloryzacji programu „500+” do „800+” wyniesie około 24 miliardów złotych z budżetu publicznego. Jak można się dowiedzieć, dwie pierwsze podwyższone wypłaty ZUS zostaną przekazane do 29 lutego 2024 roku, uwzględniając również wyrównanie za styczeń 2024 roku.