Testy obciążeniowe nowego wiaduktu w Olsztynie

Dzisiejszy wtorek w Olsztynie upłynął pod znakiem przeprowadzenia testów na nowo wybudowanym wiadukcie zlokalizowanym na skrzyżowaniu ulic Synów Pułku i Krasickiego. Trzy ciężarówki, z ładunkiem o masie 34 ton każda, były użyte do obciążenia różnych odcinków tramwajowej estakady.

Ciężarówki przemieszczały się z różnymi prędkościami, a ich masa była dużo większa od obciążenia wymaganego dla tego typu konstrukcji. Zgodnie z słowami Michała Pieczywka, kierownika robót mostowych, celem tego testu było sprawdzenie, czy realizacja projektu odbyła się zgodnie z założeniami.

Badania obciążeniowe zostały zaprojektowane i przeprowadzone przez naukowców z Politechniki Śląskiej oraz Politechniki Gdańskiej. Wykonawca prac budowlanych informuje, że 17 października planowane są kolejne testy – tym razem przejazdu tramwajem po nowej estakadzie.

Zakończenie inwestycji w obszarze komunikacji tramwajowej jest przewidziane na koniec bieżącego roku. Od pierwszego stycznia przyszłego roku mieszkańcy Olsztyna będą mogli korzystać z nowego połączenia tramwajowego na linii Pieczewo – centrum i Pieczewo – dworzec.