Mural upamiętniający Marię Curie-Skłodowską w Tychach

Na ścianie Szkoły Podstawowej nr 11, której patronuje Maria Curie-Skłodowska, powstaje mural jej podobizną. Szkoła jest zlokalizowana u zbiegu ulic, której jedna również nosi imię tej wybitnej naukowczyni. Twórcom tego dzieła artystycznego, duetowi Czary-Mury, składającemu się z Marka Greli i Marty Piróg, powierzono zarówno projekt, jak i realizację malowidła.

Oficjalne odsłonięcie muralu zaplanowano na 7 listopada bieżącego roku. Środki na jego sfinansowanie (około 40 000 złotych) pochodzą z budżetu miasta Tychy.

Czary-Mury to twórczy tandem pasjonatów sztuki ze Śląska: Marka Greli, malarza z Tyś oraz Marty Piróg, projektantki ceramiki. Są oni autorami m.in. murali Zofii Nałkowskiej i Ryszarda Riedla w Tychach, a także Zbigniewa Wodeckiego w Katowicach, Jacka Cygana w Sosnowcu czy Agnieszki Osieckiej na warszawskiej Saskiej Kępie.

Mural dedykowany Marii Curie-Skłodowskiej będzie zawierał ceramiczne elementy, które mają za zadanie wizualizować dwa pierwiastki odkryte przez tę wybitną Polkę – rad i polon. Te specyficzne detale mają dodatkowo podkreślić naukowy dorobek noblistki.