Innowacyjny zakład produkujący pyły gumowe działa przy fabryce Michelin w Olsztynie

Od maja br. na terenie olsztyńskiego oddziału firmy Michelin działa nowo powstały, zaawansowany technologicznie zakład, którego głównym celem jest produkcja mikronizowanych pyłów gumowych. Produkty te są stosowane do tworzenia asfaltu. To pierwszy tego typu zakład w Polsce, który zastosował tę unikalną technologię na tak dużą skalę.

Zakład służy przede wszystkim do recyklingu starych i uszkodzonych opon, które w innym przypadku zostałyby spalone lub skierowane na wysypisko śmieci. Wykorzystując nowatorskie rozwiązania, firma potrafi utylizować zużyte ogumienie i przekształcić je w użyteczne surowce.

Dzięki zastosowanemu procesowi technologicznemu powstają pyły o drobniejszej strukturze i wyższej jakości niż w wyniku standardowego recyklingu. Pyły te mają potencjał do zastąpienia surowców na bazie oleju i gumy w wielu różnych aplikacjach.

Pomysł na wykorzystanie tej technologii pojawił się podczas budowy odcinka eksperymentalnego drogi Mikołajki-Nowa Ukta. Technologia opracowana przez Grupę Michelin, pomaga nie tylko w utylizacji starych opon, ale również przynosi korzyści dla środowiska, takie jak: redukcja zużycia energii, ograniczenie emisji dwutlenku węgla czy oszczędność zasobów kopalnych.

W nowym zakładzie przy fabryce w Olsztynie planowane jest roczne wytwarzanie około 10 tys. ton mikronizowanych pyłów gumowych.