Oszustwa w Olsztynie: Kobieta trzykrotnie wpadła w sidła przestępców

Kobieta z Olsztyna doświadczyła na własnej skórze, jak różnorodne mogą być metody stosowane przez oszustów. Bezskutecznie próbując zdobyć szybki zysk, padła ofiarą fałszywych obietnic i skomplikowanych scenariuszy sfałszowanych historii. Trzy różne sytuacje, które miały miejsce, pozbawiły ją sumy 90 tysięcy złotych.

23 października, Komenda Miejska Policji w Olsztynie otrzymała zgłoszenie o możliwym przestępstwie. Zgodnie z zawiadomieniem, oszustwa miały miejsce w ciągu kilku miesięcy – między lipcem a wrześniem 2023 roku.

Działania przestępcze były skierowane przeciwko jednej z mieszkanek Olsztyna. Została ona skontaktowana przez nieznane osoby za pośrednictwem aplikacji do komunikacji online. Fałszywy bogaty milioner mieszkający za granicą, mająca duże środki finansowe wdowa oraz rzekomy makler giełdowy to tożsamości, które przyjęli oszuści.

Pierwszy z oszustów udawał mężczyznę, który mieszka w Niemczech. Po pewnym czasie konwersacji, podał swoje dane do logowania do bankowości internetowej i poprosił kobietę o zalogowanie się na jego konto bankowe, aby sprawdzić jego saldo. Kiedy to zrobiła, fałszywy milioner poinformował ją, że jego konto zostało zablokowane po wykryciu logowania z innego kraju. Aby je odblokować, kobieta musiała wpłacić określone pieniądze.

Zdesperowana kobieta przelała kilka razy pieniądze na podany zagraniczny numer konta. Pieniędzy miały być użyte na zakupy oraz kaucję, która umożliwiłaby jej uwolnienie po zatrzymaniu na lotnisku za posiadanie narkotyków.

Podczas trwania tej sytuacji, kolejna osoba skontaktowała się z nią. Ta udawała bezdzietną wdowę na łożu śmierci, która chciała przelać swoje oszczędności na konto ofiary, aby ta mogła zarządzać nimi po jej śmierci i wspierać różne akcje charytatywne.