Optimum termiczne w naszych domach – jaką temperaturę powinno się utrzymywać?

Dane statystyczne sugerują, że ludzie poniżej 45 roku życia zazwyczaj są najbardziej komfortowi w środowisku, gdzie temperatura oscyluje między 19 a 21 stopniami. Z drugiej strony, starsi ludzie i niemowlęta zwykle preferują nieco cieplejsze warunki, o 1-2 stopnie wyższe.

Po zapadnięciu zmroku, kiedy już śpią, temperatura powinna być niższa i nie przekraczać 18 stopni. Jarosław Szubielski, doświadczony specjalista w dziedzinie ciepłownictwa z Olsztyńskiego MPEC-u, podkreśla konieczność regularnego przewietrzania pomieszczeń. Niemniej jednak, proces ten nie powinien trwać dłużej niż pięć minut.

Aby zapewnić skuteczne i ekonomiczne działanie grzejników, ważne jest również, aby nie były one zasłaniane przez meble lub zasłony. Wiele wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni wprowadziło regulacje zabraniające schładzania mieszkań do temperatury poniżej 16 stopni.

Warto również podkreślić, że inwestycja w utrzymanie właściwej temperatury może przynieść wymierne korzyści finansowe. Zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach o 1 stopień Celsjusza może przyczynić się do oszczędności na rachunkach za ogrzewanie do 6 procent.