Stefan Brzozowski, kompozytor i lider zespołu Czerwony Tulipan, otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Olsztyna

Stefan Brzozowski, znany jako utalentowany twórca piosenki literackiej oraz frontman grupy muzycznej Czerwony Tulipan, został ustanowiony Honorowym Obywatelem miasta Olsztyna. Ta decyzja została podjęta przez olsztyńską radę miejską i ogłoszona w środę.

W uzasadnieniu przyjętej uchwały o przyznaniu tytułu honorowego obywatelstwa zaznaczono, że Stefan Brzozowski jest artystą nieprzeciętnym, który od 51 lat tworzy na polu sztuki a od 38 lat jest aktywnym członkiem zespołu Czerwony Tulipan. Po wręczeniu dokumentu potwierdzającego nadanie tytułu, stanie się on trzydziestą osobą obdarzoną tym prestiżowym wyróżnieniem.

Stefan Brzozowski, urodzony 20 czerwca 1950 roku w Olsztynie, jest autorem wielu utworów piosenki literackiej, które zasiliły repertuar polskiej poezji śpiewanej. Jego działalność artystyczną można zaobserwować także na deskach Teatrzyku Piosenki Nie Zawsze Poetyckiej Niebo oraz w składzie grupy Kaczki z Nowej Paczki. W 1985 roku założył zespół Czerwony Tulipan, w którym pełni rolę lidera i głównego kompozytora. Do tej pory nagrał z zespołem 14 albumów.

W twórczości Stefana Brzozowskiego odnajdziemy dziesiątki piosenek, a także kompozycje do przedstawień teatralnych. Jak podkreśla Gabriela Konarzewska, dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna, w swojej twórczości i publicznych wypowiedziach artysta stale akcentuje swój związek z Olsztynem. Jego miłość do rodzinnego miasta wyrażona jest m.in. w utworze “Olsztyn kocham”, traktowanym jako nieoficjalny hymn olsztynian.

Za swoje osiągnięcia artystyczne, Stefan Brzozowski został nagrodzony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, takimi jak Złoty Krzyż Zasługi czy srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.