Oszustwo na wielką skalę w Olsztynie

23 października, w poniedziałek, olsztyńska Komenda Miejska Policji otrzymała zawiadomienie dotyczące potencjalnego przestępstwa oszustwa. Zgłoszenie dotyczyło serii przestępstw, które miały miejsce od lipca do września 2023 roku.

Ofiarą tych niecnych działań stała się jedna z mieszkanek Olsztyna. Nieznane osoby skontaktowały się z nią za pośrednictwem pewnego komunikatora internetowego, prezentując się jako zagraniczny milioner, zamożna wdowa i makler giełdowy.

Za mężczyznę z Niemiec podawała się pierwsza osoba. Po serii rozmów online przekazał on jej dane do swojego konta bankowego w internecie. Na polecenie tego rzekomego milionera, kobieta zalogowała się do jego bankowości internetowej, aby sprawdzić stan rachunku.

Osoba podająca się za zagranicznego milionera poinformowała kobietę, że bank wykrył próbę logowania z innego kraju, co skutkowało zablokowaniem konta. Aby je odblokować, konieczne było dokonanie wpłaty. Ofiara przestępstwa wykonała kilka przelewów na podany, zagraniczny numer konta.

W trakcie trwającej znajomości w internecie z rzekomym milionerem, kobieta otrzymała propozycję od kolejnej osoby. Ta przedstawiła się jako bezdzietna wdowa na skraju śmierci, która chciała przelać swoje środki finansowe na konto mieszkanki Olsztyna, by w przyszłości mogła nimi zarządzać i wspierać organizacje charytatywne.

W międzyczasie z kobietą skontaktowała się także trzecia osoba, rzekomy makler giełdowy, proponując inwestycje w kryptowaluty.

Kiedy mieszkanka Olsztyna zdała sobie sprawę, że może być ofiarą oszustwa, zgłosiła sprawę do policji i skontaktowała się ze swoim bankiem, aby zablokować numer swojego rachunku. Łącznie z jej konta zniknęło 90 tysięcy złotych.