Spotkanie miłośników gier planszowych w ramach mikołajkowych atrakcji na Zamku Olsztyńskim

Zamek w Olsztynie, znany jako miejsce spotkań historyków i entuzjastów zabytków, stał się również miejscem rozrywki. 3 grudnia, olsztyńscy pracownicy muzealni wspólnie z Akademickim Klubem Fantastyki Olifant z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, zorganizowali spotkanie dla fanów gier planszowych w salach kopernikowskich.

Konrad Nowak, opiekun klubu Olifant, wyjaśnił, że to nie pierwsze spotkanie tej grupy w tych salach. Od dawna razem z Muzeum Warmii i Mazur organizują na przełomie listopada i grudnia tzw. „planszówki” dla mieszkańców Olsztyna. Nowak podkreślił wartość gier planszowych dla rozwoju cech osobowości i umiejętności miękkich, które są wartościowe zarówno w szkole, na studiach, jak i później w pracy. Dlatego zachęca do gry w gry planszowe już od najmłodszych lat.

Spotkanie przyciągnęło kilkadziesiąt osób, które często przychodziły całymi rodzinami. Organizatorzy byli zadowoleni z frekwencji, która – jak zauważył Nowak – nie była ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Zbyt duża frekwencja może prowadzić do braku miejsca, co zdarzało się w przeszłości i skutkowało rozkładaniem gier na podłodze. Tym razem ilość chętnych do gry była „w sam raz”.

Organizatorzy wykorzystali mikołajkowe spotkanie do promocji projektu „Mikołaj Kopernik na zamku w Olsztynie i jego tablica astronomiczna – dostosowanie Muzeum Warmii i Mazur do utrzymania dotychczasowej i prowadzenia nowoczesnej działalności kulturalnej”. W ramach tego projektu muzeum zakupiło nowoczesny sprzęt nagłaśniający. Klimat spotkania podkreślały czerwone czapki na głowach pracowników muzeum i niektórych uczestników, a także Mikołaj Kopernik obdarowujący słodyczami małych i dużych graczy.