Akty strażników miejskich z Olsztyna ratują życie bezdomnym

Okres zimowy to czas pełen ryzyka dla osób bezdomnych, które są bardziej narażone na działanie mrozów. Strażnicy miejscy pracujący w Olsztynie nieustannie dążą do ochrony ich życia. W jednym z ostatnich przypadków udało im się udaremnić tragiczny skutek niedogodności pogodowych.

Ciężki, mroźny wieczór przyniósł zgłoszenie do dyżurnego straży miejskiej w mieście Olsztyn. Zgłoszenie dotyczyło bezdomnego mężczyzny, który znajdował się między pojazdami na parkingu przy ulicy Iwaszkiewicza w Olsztynie.

Po przybyciu na miejsce, patrol straży miejskiej napotkał bezdomnego mężczyznę leżącego w stanie nietrzeźwości, który drżał na skutek niskiej temperatury. Jego świadomość była znacznie zmniejszona, co utrudniało kontakt z nim. Strażnicy zauważyli objawy hipotermii u mężczyzny i natychmiast udzielili mu pierwszej pomocy. Używając folii NRC do ogrzewania ciała, kontrolowali podstawowe funkcje życiowe mężczyzny i wezwali na miejsce ekipę ratownictwa medycznego. Służba zdrowia przewiozła 51-letniego mężczyznę do szpitala.

W okresie niskich temperatur, jakie niesie ze sobą zima, powinniśmy wykazywać większą wrażliwość na osoby, które mogą być zmuszone do spędzenia nocy na ulicy. W wielu przypadkach wystarczy szybkie powiadomienie odpowiednich służb o takiej sytuacji, gdyż są one przygotowane do natychmiastowej reakcji.

Zimowy sezon to również czas intensywnej pracy dla strażników miejskich, którzy kontrolują miejsca często odwiedzane przez osoby bezdomne. W trakcie tych działań strażnicy informują o dostępnych środkach pomocy, proponują transport do schronisk dla bezdomnych, a także współpracują z Caritasem Olsztyn, dostarczając ciepłe posiłki, odzież oraz inne niezbędne artykuły – przypominają strażnicy miejscy z Olsztyna.