Elbląg: Świąteczny nastrój i jego koszty dla miejskiego budżetu

W czasie minionego weekendu, starówka w Elblągu zanurzyła się w wyjątkowy, świąteczny klimat, dzięki organizowanym Świątecznym Spotkaniom Elblążan. Przygotowania do świąt trwały jednak już od pierwszych dni grudnia, kiedy to miasto zaczęło być ozdabiane świątecznymi dekoracjami świetlnymi. Elbląg, na same rozświetlenia, poświęcił niemalże 100 tysięcy złotych. To jednak tylko część wydatków, które zostały wykonane z miejskiego budżetu, aby elbląska społeczność mogła poczuć magię nadchodzących świąt.

Elblążanie przywykli już do corocznej tradycji uroczystego zapalenia świateł na choince zlokalizowanej na Starym Mieście. Ceremonia ta ma miejsce 6 grudnia, czyli w Dzień Świętego Mikołaja, patrona Elbląga. Świąteczna atmosfera nie jest jednak tworzona jedynie przez choinkę. Corocznie stawiane są również szopki bożonarodzeniowe oraz tzw. świetlne ramki z Piekarczykiem – idealne miejsca do robienia pamiątkowych zdjęć.

Dekoracje świetlne zdobią też różne ulice Elbląga, takie jak Hetmańska, 1 Maja, Łączności, Odrodzenia, Stary Rynek, Św. Ducha, Wigilijna, Wodna oraz trasy tramwajowe od ulicy 12 Lutego przez Płk. Dąbka do Obrońców Pokoju i wzdłuż Ogólnej. Samo dekorowanie miasta kosztowało budżet Elbląga 95 tysięcy złotych. Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które zajmuje się ozdabianiem ulic, za swoje usługi wystawiło rachunek na 65 tysięcy złotych, natomiast Tramwaje Elbląskie sp. z o.o. za udekorowanie trakcji tramwajowej pobrały 30 tysięcy złotych.

Warto przypomnieć jednak, że te kwoty to jedynie koszty samego dekorowania. Do wyliczeń należy dodać jeszcze koszty energii elektrycznej. W tym roku dodatkowo Elbląg postawił na świąteczny tramwaj – pojazd ten został ozdobiony lampkami. Koszt takiego przedsięwzięcia jest jeszcze nieznany – redakcja wysłała zapytanie do ratusza i czeka na odpowiedź. Kolejnym dużym wydatkiem były uroczyste rozświetlenie choinki 6 grudnia oraz Świąteczne Spotkania Elblążan 2023 – te wydarzenia kosztowały łącznie 292 tysięcy złotych. Na horyzoncie pojawia się również miejski sylwester. Poprzedni został odwołany przez prezydenta Elbląga, ze względu na wysokie koszty energii elektrycznej i konieczność oszczędzania. Jak sam przyznaje prezydent Wróblewski, w tym roku budżet miasta był jeszcze trudniejszy do dopięcia, jednak oficjalnie nie odwołał on miejskiego sylwestra, co daje nadzieję na to, że odbędzie się on planowo.

Nie mamy jednak pewności, czy prezydent Elbląga, Witold Wróblewski, pozwoli szybko podzielić się tą informacją z naszymi Czytelnikami. Prezydent od jakiegoś czasu utrudnia nam szybkie i sprawne przekazywanie informacji Czytelnikom, między innymi nie zapraszając nas na konferencje prasowe organizowane przez Urząd Miejski. Nie odpowiadano nam na nasze pytania i nie odbierano naszych telefonów, ostatnio jednak otrzymujemy zdawkowe odpowiedzi z UM.

Podczas ubiegłego weekendu w Elblągu odbyły się Świąteczne Spotkania Elblążan. Te spotkania przyniosły wiele atrakcji dla najmłodszych – warsztaty zdobienia świątecznych pierników, karuzela wiedeńska, magiczna brama targowa prowadząca do krainy elfów. Dorośli mogli uczestniczyć w zakupach na straganach, a także skosztować barszczu czerwonego z uszkami oraz świątecznego bigosu przygotowanego przez elbląskich Szefów Kuchni. Nie zabrakło też koncertów – przed elbląską publicznością wystąpili Baranovski i Martyna Gąsak. Teatr im. Aleksandra Sewruka zaprezentował fragment „Opowieści Wigilijnej”. W trakcie Świątecznych Spotkań Elblążan została również przeprowadzona zbiórka dla dwóch elbląskich nauczycielek: pani Ani i pani Anety oraz elbląskie schronisko dla zwierząt.