Trzecia odsłona Orszaku Trzech Króli w Lidzbarku Warmińskim

Biorąc przykład z biblijnych mędrców, mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego 6 stycznia po raz trzeci wyruszyli w podążanie za gwiazdą. Orszak Trzech Króli to wydarzenie obchodzone na całym globie, które ma na celu uczczenie narodzin Jezusa i oddać hołd królom, którzy złożyli mu dary pod przewodnictwem gwiazdy. W Lidzbarku Warmińskim, miejsce spotkania z nowonarodzonym Jezusem było reprezentowane przez stajenkę zlokalizowaną pod Wysoką Bramą.

Zgodnie z tradycją, Orszak Trzech Króli rozpoczął się mszą świętą. Ta odbyła się w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła. Po nabożeństwie, uczestnicy poznali pierwsze sceny z historii, która rozgrywała się przed 2000 laty w Betlejem, poprzez specjalnie przygotowane scenki. Około godziny 13-stej, dzwony kościoła dały sygnał do rozpoczęcia orszaku. Tłumny orszak mieszkańców ruszył w kierunku Placu Wolności, prowadzony przez gwiazdę betlejemską, a ich marsz był podkładany dźwiękiem kolęd.

Na Placu Wolności, na wędrowców czekało urozmaicenie – gospoda, dwór króla Heroda i symboliczna walka dobra ze złem poprzez taniec. Następnie, Orszak Trzech Króli ruszył w stronę Wysokiej Bramy. Na kolejnej stacji, tuż obok księgarni, orszak zatrzymał się na krótko. Klimatyczne zakończenie – spotkanie z nowonarodzonym Jezusem, odbyło się kilkadziesiąt metrów dalej, pod Wysoką Bramą. Tam trzej królowie złożyli dary – złoto, kadzidło i mirę.

Podziękowania dla organizatorów złożyli Burmistrz Lidzbarka warmińskiego Jacek Wiśniowski oraz ks. proboszcz Roman Chudzik. Orszak Trzech Króli to wydarzenie, które łączy lokalną społeczność i przyciąga co roku tłumy uczestników. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego, którzy nie tylko odgrywają role aktorskie, ale także tworzą scenografię, przygotowują występy artystyczne, organizują chórki i zapewniają techniczne zaplecze wydarzenia, wszystko na zasadzie wolontariatu.