27-letni Olsztyniak oskarżony o fałszowanie umów telekomunikacyjnych: grozi mu do 8 lat więzienia

W mieście Olsztyn, miejscowe siły policyjne zakończyły śledztwo dotyczące nielegalnego podpisywania umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że sprawcą przestępstwa jest 27-letni obywatel tego miasta. Po zebraniu niezbędnych dowodów, mężczyzna ten został postawiony w stan oskarżenia pod dwoma zarzutami związanymi z tą sprawą. Prokuratura Rejonowa Olsztyn Północ zatwierdziła akt oskarżenia, który trafił na wokandę lokalnego sądu.

Informacja o potencjalnym oszustwie dotarła do Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, kiedy jedna z osób pokrzywdzonych zgłosiła nielegalne poczynania firmy windykacyjnej, która twierdziła, że zawarła z nią umowę telekomunikacyjną. Mimo twierdzeń firmy, ofiara zaprzeczyła zawarciu jakiejkolwiek umowy i powiadomiła o swoich podejrzeniach odpowiednie służby.

Policyjne dochodzenie wykazało, że firma telekomunikacyjna de facto zawarła dwie umowy na usługi w imieniu pokrzywdzonego pod koniec maja i na początku czerwca 2023 roku. Umowy te zostały zawarte przez internet, a sprzęt był dostarczany przez firmę kurierską na adres podany w umowie. Po podpisaniu umowy przez abonenta, egzemplarz wracał do operatora.

W trakcie przesłuchań świadków, okazało się jednak, że adres podany w umowie nie należał do pokrzywdzonego, a kurier nigdy tam nie dotarł. Policjanci skontaktowali się z firmą kurierską, która wskazała osobę odpowiedzialną za dostarczanie umów abonenckich w tym czasie. To prowadziło do 27-letniego mieszkańca Olsztyna.

Mężczyzna ten, jak ujawniło śledztwo, zdobył telefon i router poprzez oszukańcze praktyki internetowe. Wprowadził firmę w błąd co do prawdziwej tożsamości abonenta oraz podrobił podpis na umowie. Straty wynikające z tych działań oszacowane zostały na kwotę ponad 1200 złotych. Ofiarą oszustwa padła zarówno osoba prywatna jak i firma. Po zebraniu dowodów i przesłuchaniu świadków, 27-letni mieszkaniec Olsztyna odpowie za dwa zarzuty oszustwa.

Na koniec warto zaznaczyć, że kodeks karny przewiduje surowe kary za tego typu przestępstwa. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, a za podrobienie dokumentów – do 5 lat więzienia.