Zabytkowe koszary w Olsztynie na drodze rewitalizacji dzięki fundacji dekarskiej

W miejscu, gdzie kiedyś rozciągały się ogrody miejskie pomiędzy ulicami Dragonów i Gietkowską, w latach 1884-1886 zbudowano koszary dla kawalerii. Mimo swojej zasłużonej historii, te zabytkowe budynki nadal oczekują na właściwe zagospodarowanie. Niedługo jednak jeden z nich może stać się domem dla szkoły dekarstwa, gdyż prywatna fundacja planuje tam otworzyć ogólnopolskie centrum szkoleniowe.

Budowane w okolicach lat 80. XIX wieku koszary służyły jako kwatery dla 10. Wschodniopruskiego Pułku Dragonów Króla Alberta Saskiego – elitarnej jednostki kawaleryjskiej, która dotarła do Olsztyna z Metz. W 1945 roku kompleks budynków został spalony przez żołnierzy radzieckich, a mimo starań o odbudowę w okresie powojennym, koszary nadal wymagają gruntownej rewitalizacji.

Prywatne fundacje również angażują się w odnawianie tych budynków. W 2017 roku fundacja Serapian wydzierżawiła jeden z obiektów i przy użyciu środków z funduszy zewnętrznych przeprowadziła remont, tworząc w nim Centralną Akademię Dekarską. Po niemal 7 latach kolejny budynek z kompleksu ma szansę dołączyć do portfolio fundacji.

Rok temu fundacja wnioskowała do miasta o przekazanie następnego budynku. W planach jest utworzenie ogólnopolskiego ośrodka szkoleniowego dla dekarzy. Obiekt o powierzchni około 2 tys. m. kw., przylegający do budynku odnowionego w 2017 roku, może niebawem przywrócić swój „dawny blask”.

W drodze do przekazania budynku pojawiły się jednak pewne problemy związane z regulacją sytuacji poprzedniego najemcy. Sprawa trafiła do sądu, który wydał wyrok nakazujący usunięcie zgromadzonych w obiekcie opon.

– Jest ich około 700 sztuk. Teraz musimy rozwiązać kwestie techniczne – wyjaśnia Zbigniew Karpowicz, dyrektor Zakładu Budynków i Lokali Komunalnych w Olsztynie. – Jestem w kontakcie z przedstawicielami fundacji Serapian. Chodzi o to, czy to oni zajmą się usunięciem tych opon, czy będę musiał poszukać innej firmy.

Koszary Dragonów od 2000 roku są wpisane do rejestru zabytków. Objęte ochroną są 26 budynków i otaczające je tereny zielone. W sierpniu 2022 roku, podczas sesji Rady Miasta, przegłosowany został projekt uchwały dotyczący rewitalizacji terenów powojskowych. Władze miasta Olsztyna rozważają różne możliwości ich wykorzystania. Prezydent Piotr Grzymowicz sugeruje, że mogą tam powstać nowe lokalizacje Miejskiego Ośrodka Kultury czy siedziba Planety 11 (filii Miejskiej Biblioteki Publicznej), która będzie musiała zmienić adres ze względu na remont planetarium.