Nowoczesna elektrociepłownia w Olsztynie wchodzi na kolejny etap działalności

W dniu 1 lutego, czwartek zaprezentowano postęp prac prowadzonych w nowoczesnej elektrociepłowni, ulokowanej przy ul. Bublewicza. Obiekt ten jest częścią Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (IPTO). Oczekuje się, że pełne funkcjonowanie tej inwestycji będzie możliwe do czerwca 2024 roku. W wydarzeniu tego dnia uczestniczył również Piotr Grzymowicz, prezydent miasta Olsztyna.

Głównym celem działania spalarni jest redukcja zużycia węgla do produkcji ciepła. Planowane jest, że w tym roku będzie on stanowił tylko 35% całości zużywanego paliwa. Pozostałe źródła to różnego rodzaju surowce, w tym te odnawialne. Elektrociepłownia jest opalana dzięki alternatywnemu paliwu RDF, produkowanemu na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie (ZGOK). Inwestycja ta jest wynikiem współpracy między władzami miasta a spółką Dobra Energia dla Olsztyna.

Pierwszą fazą inwestycji było utworzenie kotłowni szczytowej, która już od ponad roku dostarcza ciepło dla mieszkańców miasta. Paliwem, które jest w niej wykorzystywane, jest gaz ziemny lub olej opałowy.

Na terenie elektrociepłowni pracuje codziennie około 100 specjalistów, a w szczycie zatrudnienia liczba ta osiągała nawet ponad 400 osób.

Elektrociepłownia ma na celu stabilizację cen ciepła w Olsztynie. Dzięki zmniejszeniu ilości odpadów przyjmowanych do procesu, od lutego mieszkańcy będą mogli skorzystać z obniżki cen za odbiór odpadów o około 12%, gdzie stawka jest wyceniana na podstawie zużycia wody. Zmiana oznacza, że zamiast dotychczasowych 11,10 zł/m3 to koszt będzie wynosił 9,80 zł/m3. – To wymierne korzyści dla środowiska i portfeli naszych mieszkańców – komentował Grzymowicz.

Wszystko działa na bazie kilkuetapowego procesu. Na początku transporty z odpadami przejeżdżają przez bramę wjazdową. Po tym odpady są ważone, a wynik jest rejestrowany przez operatora. Samochód następnie wjeżdża na plac manewrowy i podjeżdża do odpowiedniej bramy, aby wsypać odpady do bunkra, który gromadzi odpady na zapas na tydzień. Opróżnienie samochodu odbywa się w hali rozładunkowej. Po tym pusty samochód jest ponownie ważony, a różnica jest notowana w bazie danych i na tej podstawie są wystawiane rozliczenia.