Olsztyński Teatr Lalek: Instytucja Kultury Zasłużona w Tworzeniu Pokoleń Artystów.

W gąszczu otrzymanych ostatnio zaproszeń, szczególnie zwróciło moją uwagę jedno – na performatywne czytanie sztuki pod tytułem „Piękna była to przygoda”. Organizatorem tego wydarzenia był Olsztyński Teatr Lalek, a miejsce realizacji to olsztyński ratusz. Wybór tytułu, daty i lokalizacji nie wynikał z przypadku, ale stanowił odniesienie do wydarzenia sprzed 70 lat, które dało początek działalności tej wybitnej instytucji kultury. Od lat osiemdziesiątych działa ona pod obecną nazwą.

Pokolenia mieszkańców Olsztyna wychowywały się na spektaklach Olsztyńskiego Teatru Lalek. Zarówno na placu Bema, gdzie mieściła się pierwotna siedziba teatru, jak i na ulicy Głowackiego, gdzie znajduje się obecna, tłumnie zgromadzone widownie śledziły przedstawienia. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę niezmiennie wysoki poziom artystyczny utrzymywany przez teatr dzięki zaangażowaniu aktorów i personelu technicznego.

W ostatnim czasie, teatr poszerzył swoje spektrum działania, wprowadzając do repertuaru doskonałe spektakle dedykowane dorosłym widzom. Prowadzi także warsztaty dla twórców zafascynowanych tą dziedziną sztuki, dając im możliwość rozwijania swoich umiejętności i talentów.