Walka z porzucaniem zwierząt: Kampania "Przyjaciół się nie wyrzuca" trwa od 2017 roku

Kampania społeczna pod hasłem „Przyjaciół się nie wyrzuca”, którą rozpoczęto w 2017 roku, stanowi znaczący wkład w walkę z problemem opuszczenia domowych zwierząt przez ich właścicieli. Celem tej inicjatywy jest ukazanie mieszkańcom naszego regionu smutnej rzeczywistości czworonogów porzuconych w schroniskach, jak również promowanie odpowiedzialnego podejścia do opieki nad zwierzętami.

Historia tej akcji na terenie Olsztyna rozpoczyna się od inspiracji płynącej z kampanii przeprowadzonej w Łodzi. To tam 14 lutego 2013 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania we współpracy z Fundacją Niechciane i Zapomniane – SOS dla Zwierząt oraz Kliniką Weterynaryjną Gdańska 81 dało start podobnej inicjatywie. W Olsztynie prowadzenie akcji możliwe było dzięki wysiłkom Stowarzyszenia Twórców Warmii i Mazur oraz Polskiego Radia Olsztyn.

Nie tylko mieszkańcy Olsztyna, ale także całe województwo warmińsko-mazurskie stanowią grupę docelową tej akcji. W ramach kampanii zbierane są różne artykuły niezbędne w schroniskach, takie jak karma dla zwierząt.

Ważnym aspektem tej inicjatywy jest propagowanie odpowiedzialnego zachowania wobec czworonogów. Organizatorzy akcji przypominają, że decyzja o przyjęciu zwierzaka do domu to nie tylko chwilowy kaprys, ale zobowiązanie trwające średnio 15 lat. Należy pamiętać o konieczności karmienia zwierzaka, robienia mu szczepień, odrobaczania, czipowania, sterylizacji czy leczenia w razie choroby.

Kampania „Przyjaciół się nie wyrzuca” ma na celu osiągnięcie konkretnych rezultatów: poprawienie świadomości społecznej; budowanie koalicji wspierającej prawa zwierząt na Warmii i Mazurach; udzielanie pomocy materialnej organizacjom prozwierzęcym oraz tworzenie stałego wsparcia dla tych instytucji.

W 2024 roku o organizację kampanii w Olsztynie zadba stowarzyszenie Baby Pruskie, organizacja Zwierzyniec Św. Franciszka, Fundacja Per Mondo oraz Stowarzyszenie Warmii i Mazur. Współpraca z Radiem Olsztyn oraz urzędem marszałkowskim zapewni skuteczność działań.

Zachęcamy do włączenia się w tę ważną akcję!