Nadchodzący proces młodego mężczyzny oskarżonego o brutalne ataki nożem na dwóch nastoletnich chłopców w Olsztynie

Michał G., młody mężczyzna, zostanie niedługo postawiony przed sądem pod zarzutem zranienia nożem dwóch młodzieńców w jednym z olsztyńskich centrów handlowych. Incydent ten miał miejsce jesienią poprzedniego roku. Prokuratura postawiła mu zarzut usiłowania zabójstwa.

Wydarzenia z 25 września ubiegłego roku rozpoczęły się około godziny 19:00, kiedy dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o awanturze między grupą nastolatków koło centrum handlowego przy alei Sikorskiego. Z raportu wynikało, że 18-letni Michał G. zaatakował dwóch chłopców, z których jeden musiał później walczyć o życie w szpitalu.

Według prokuratora, incydent rozpoczął się, gdy Michał G. i jego znajomy przebywali w amfiteatrze za galerią handlową. Niedaleko nich bawiła się grupa nastolatków. Oskarżony zdawał się być agresywny i wkroczył w konflikt z młodzieżą, domagając się zmiany muzyki odtwarzanej przez nich. Spór szybko przerodził się w bójkę, podczas której jednego z nastolatków zaatakowano rękami i nogami.

W pewnym momencie Michał G. wyjął nóż z kieszeni, co spowodowało rozejście się zgromadzonych dookoła osób. Oskarżony pomimo to ruszył za jednym z uciekających, ale po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów odwrócił się i ruszył na dwóch innych chłopców, którzy próbowali pomóc swojemu koledze. Młode osoby zostały zaatakowane nożem przez Michała G.

Po ataku, ranni nastolatkowie schronili się w galerii handlowej, gdzie udzielono im pierwszej pomocy i wezwano pogotowie ratunkowe. Tymczasem oskarżony wszedł do galerii tym samym wejściem, gdzie według relacji świadków ponownie wyciągnął nóż i groził pozostałym osobom. Michał G. opuścił galerię i wraz ze swoim kolegą udał się do jednego ze sklepów, gdzie niedługo potem został zatrzymany przez policję.

Prokuratura wysunęła zarzuty wobec Michała G., oskarżając go o usiłowanie zabójstwa najmłodszego z pokrzywdzonych nastolatków poprzez ugodzenie go nożem, w tym w jamę brzuszną, co spowodowało ciężki uszczerbek na zdrowiu. Dodatkowo jest oskarżony o uderzenie nożem drugiego nastolatka, powodując obrażenia, które naruszyły prawidłowe czynności narządów ciała trwające dłużej niż 7 dni.

Michał G. przyznano również winę za posiadanie środków odurzających oraz za obrazę majestatu i stosowanie gróźb skierowanych do funkcjonariuszy policji, mających na celu zmusić ich do zaniechania działań związanych z jego zatrzymaniem. Mimo to, oskarżony nie przyznał się do żadnego ze stawianych mu zarzutów, twierdząc, że działał w samoobronie.

Sąd Okręgowy w Olsztynie zaplanował cztery terminy rozprawy dotyczącej tego przypadku – 17 maja oraz 6, 7 i 12 czerwca 2024 roku. Obecnie Michał G. przebywa w areszcie.