Ostatnie chwile przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych. Początek maratonu już jutro

Już jutro, w wtorek, matury rozpoczną się dla absolwentów liceów i techników. W sumie mają do zdania blisko milion i pół egzaminów pisemnych oraz powyżej pół miliona egzaminów ustnych.

Całokształt związany z organizacją matur to niebywałe wyzwanie logistyczne. Przystąpi do nich około 260 tysięcy tegorocznych maturzystów, dodatkowo także 54 tysiące osób postanowiły poprawić swoje wyniki z poprzednich lat.

W dniu startu matur, dyrektorzy szkół odbiorą od kurierów zapieczętowane arkusze z zadaniowymi testami. Przygotowanie całej operacji trwa kilka miesięcy, a dostarczenie przesyłek do około 7 tysięcy szkół w ciągu zaledwie 3 godzin to nie lada wyzwanie. W sumie do rozdysponowania jest 9 tysięcy przesyłek. Co roku mimo trudności udaje się to zrealizować.

Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, podkreślił ogromne zaangażowanie Poczty Polskiej, która każdego roku doskonale radzi sobie z logistycznym wyzwaniem, ale również podziękował dyrektorom szkół, którzy wsparli całą operację.

Matura zakończy się 25 maja, a wyniki zostaną ogłoszone 9 lipca.