Olsztyn i jego historie: 5 kilogramów trotylu i jedyny pozostały taboret

W przeszłości, prawie każdy olsztyński dom, a także mieszkania w Kętrzynie czy Bartoszycach, posiadał ten sam element wyposażenia. Obecnie jest to wyjątkowo rzadki widok. Produkcję prowadziło dziewięć fabryk meblarskich rozsianych po terenie ówczesnego województwa olsztyńskiego, zarządzanych od 1970 roku przez przedsiębiorstwo odpowiedzialne za Olsztyński Ośrodek Przemysłu Meblarskiego, a następnie przez Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego. Fabryki funkcjonowały w takich miejscowościach jak Szczytno, Nidzica, Biskupiec, Działdowo, Lubawa, Mrągowo, Bartoszyce, Piecki i oczywiście Olsztyn.

Jedna z nich – Olsztyńska Fabryka Mebli – znajdowała się przy ulicy Jagiellońskiej i była specjalistą w produkcji mebli kuchennych. To właśnie stamtąd pochodzi jeden z niewielu zachowanych eksponatów – taboret, który należał do mojej zmarłej cioci i wujka.

Cena tego niewielkiego mebla (130 złotych) sugeruje, że powstał on w czasach generała Jaruzelskiego, a może nawet na początku okresu demokratycznego. Fabryka, która została założona w 1949 roku, przeszła prywatyzację po 1989 roku, podobnie jak wiele innych zakładów. Olsztyńska fabryka działała jeszcze przez kilkanaście lat, zanim produkcję zakończono, a teren przejął deweloper. W lutym 2008 roku budynki fabryki zostały wyburzone. Jako ostatni, 38-metrowy komin został wysadzony przy użyciu 52 ładunków i 5 kilogramów trotylu.