Bezpieczeństwo na mazurskich jeziorach zapewniane przez karetki pływające

W trosce o dobro żeglarzy oraz turystów przebywających w regionie mazurskim, pięć karetek wodnych nieustannie patroluje lokalne akweny. Stacjonują one w takich miejscowościach jak Giżycko, Kmień, Ryn czy Sztynort, skąd zabezpieczają obszar Wielkich Jezior Mazurskich. Dodatkowo, jedna z karetek bazuje w Iławie, gdzie ma za zadanie strzec bezpieczeństwa na jeziorze Jeziorak.

Rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Magdalena Mil, podaje że służby ratownicze operujące na wodzie są równie efektywne i profesjonalne jak ich naziemne odpowiedniki – tradycyjne karetki samochodowe. Wyposażone są one zarówno w podstawowy sprzęt medyczny, jak i niezbędne leki.

Karetki wodne służą pomocą osobom poszkodowanym w wypadkach i nagłych incydentach zdrowotnych mających miejsce na mazurskich jeziorach. Czasami zdarza się, że ratownicy niesą pomoc również mieszkańcom pobliskich wiosek położonych nad jeziorami. W przypadku konieczności, pacjenci są przekazywani do szpitali przez załogi wodnych karetek, tradycyjne karetki samochodowe lub śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Statystyki z poprzedniego sezonu wskazują, iż zespoły ratownictwa medycznego działające na wodzie interweniowały w regionie Warmii i Mazur aż 445 razy. W obecnym sezonie pozostaną one na stanowisku do końca września.

W przypadku nagłego zdarzenia nad wodą, można skorzystać z numeru ratunkowego 601 100 100. Alarmowy numer ratownictwa wodnego to 984, a ogólny numer alarmowy to 112.