Caritas Archidiecezji Warmińskiej zorganizowała akcję krwiodawstwa w centrum Olsztyna

Centrum miasta Olsztyna stało się miejscem, gdzie mieszkańcy mogli wnieść swój wkład w ratowanie ludzkiego życia, przekazując krew. To Caritas Archidiecezji Warmińskiej był organizatorem tej niecodziennej inicjatywy.

Akcja trwała do godziny 12:30 i odbywała się na parkingu Centrum Świętego Jakuba, gdzie rozstawiono specjalny bus służący do przeprowadzenia zabiegu pobrania krwi. Joanna Mackiewicz, przedstawicielka organizatorów, podkreślała, że hasło akcji „Kropla dobra” stanowi nawiązanie do dawnych działań charytatywnych podejmowanych przez Caritas, które zostały czasowo zawieszone.

Z inicjatywą zaproszenia olsztyńskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na miejsce akcji wystąpiła sama Caritas. Organizatorzy podkreślali łatwość dostępu do miejsca wydarzenia i zachęcali do udziału, podkreślając wartość daru, którego produkcja jest niemożliwa – można go jedynie ofiarować. Szczególnie istotne jest to przed sezonem wakacyjnym, kiedy zapotrzebowanie na krew rośnie.

Wśród dawców była Hanna Wasilewska, koleżanka z redakcji o ukraińskich korzeniach, która uciekła przed wojną w Donbasie w 2015 roku. To pierwszy raz, kiedy oddała krew, traktując to jako wyraz wdzięczności za wsparcie Ukrainy. Przybyła na miejsce z mężem i córką, którzy również podjęli decyzję o oddaniu krwi.

Krwiodawstwo to niewątpliwie szlachetna inicjatywa, pozwalająca człowiekowi pomóc innym w sposób bezpośredni i konkretny. Akcja prowadzona była aż do północy i trzydziestu minut na parkingu Centrum Świętego Jakuba przy ulicy Pieniężnego w Olsztynie.