Popularne budynki z lat 70-tych w Olsztynie ustąpią miejsca nowym konstrukcjom mieszkaniowym

Jedne z najbardziej rozpoznawalnych budynków w osiedlu Pojezierze, które powstały w latach 70-tych XX wieku i należały do Olsztyńskich Zakładów Graficznych, zostaną niedługo wyburzone. Decyzję o warunkach zabudowy dla działki, na której znajduje się te obiekty, podjęło ostatnio miasto. W efekcie obecna zabudowa będzie zastąpiona przez nowe mieszkania.

Zważywszy na ciągły deficyt mieszkań na rynku polskim, wiele osób decyduje się na przeprowadzkę poza granice miasta ze względu na wysokie ceny. Ci, którzy mają na tyle dużo środków, aby zainwestować w droższe nieruchomości, często wybierają lokalizacje bliżej centrum. Właśnie takiej grupie odbiorców deweloperzy kierują swoje propozycje.

Olsztyn doświadczył w ciągu ostatnich lat licznych wyburzeń budynków, które przez wiele lat stanowiły integralną część krajobrazu miasta. Na przykład, teren po kinie Kopernik zapełniły już nowoczesne bloki mieszkalne. W końcu 2022 roku basen przy ulicy Głowackiego został zamknięty dla mieszkańców Śródmieścia. Jak pisaliśmy w lipcu 2022 roku, urząd miasta zezwolił na rozpoczęcie procedury wydawania decyzji środowiskowych dla działek, na których znajdują się budynki Olsztyńskich Zakładów Graficznych. Niedługo podobny los spotka budynek OZGrafu na osiedlu Pojezierze.

Nowo wydane warunki zabudowy pozwalają na konstrukcję budynku wielorodzinnego z usługami na parterze i podziemnym parkingiem na terenie OZGrafu. Planowany budynek ma mieć maksymalną wysokość do 35 m, co przekłada się na 10 pięter.