Teatr Warmii i Mazur imienia Stefana Jaracza w Olsztynie ma powody do świętowania, gdyż dobiega końca jego setna rocznica istnienia. Jest to najstarszy teatr dramatyczny na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Uroczystości jubileuszowe zostały oficjalnie otwarte przedstawieniem o tytule „Setka Jaracza, czyli (prawie) sto sposobów na setne urodziny”. Ten humorystyczny spektakl łączy elementy wspomnień z historii teatru, autoironii oraz muzyki granej na żywo. Kulturowa instytucja podzieliła się również swoimi planami na przyszłość, skierowanymi na rok 2025.
Historia Teatru Warmii i Mazur im. Stefana Jaracza sięga roku 1925, kiedy to został założony jako Treudank-Theater. Powstał jako dar dla mieszkańców Olsztyna za ich lojalność wobec Niemiec po przeprowadzonym plebiscycie w roku 1920. Pod tą nazwą funkcjonował aż do roku 1945, a wszystkie sztuki były prezentowane wyłącznie w języku niemieckim.
Po zakończeniu II wojny światowej teatr rozpoczął działalność jako polska scena teatralna. 18 listopada 1945 roku, ten nowy rozdział w historii teatru został otwarty premierą sztuki „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.
W roku następnym, 1946, instytucja otrzymała imię znakomitego reżysera teatralnego i aktora – Stefana Jaracza. W tym kontekście warto wspomnieć, że kluczową rolę w rozwoju teatru odegrał ówczesny dyrektor – Aleksander Sewruk. Od 1991 roku przy teatrze działa studium aktorskie jego imienia.
Wartościowy wkład w kulturę przyniósł Teatrowi Warmii i Mazur decyzja z 2006 roku, kiedy to dzięki porozumieniu ministra kultury i marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, „Jaracz” stał się pierwszą narodową instytucją kultury na północy i wschodzie Polski.
Spektakl inauguracyjny setnej rocznicy „Jaracza”, odbył się 28 grudnia i nosił tytuł „Setka Jaracza, czyli (prawie) sto sposobów na setne urodziny”. Na tę specjalną okazję, instytucja kultury zaplanowała szereg wyjątkowych wydarzeń artystycznych.