Rozpoczęcie restauracji historycznego mostu obrotowego nad kanałem łuczańskim w Giżycku miało miejsce w ostatni wtorek. W wyniku tych prac, które mają trwać przez sześć miesięcy, przejście przez most zostanie czasowo zablokowane zarówno dla pieszych, jak i dla kierowców. Po zakończeniu renowacji, most będzie wyposażony w bramki mające na celu zapobieganie wjazdu ciężarówek i autobusów.
Grzegorz Moszczyński, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych (ZDP) w Giżycku, poinformował agencję prasową PAP o przekazaniu terenu budowy wykonawcy prac w ten sam dzień. Do głównych działań remontowych należy demontaż drewnianej nawierzchni mostu. Moszczyński wyjaśnił plany dotyczące przęsła mostu: „Za pomocą specjalistycznego dźwigu zamierzamy demontować całe przęsło mostu na początku następnego tygodnia. Następnie zostanie ono przewiezione do pobliskiej strefy robót, gdzie będzie poddane procesom naprawczym i konserwacyjnym.”
Dyrektor dodał, że po renowacji zostaną zainstalowane specjalistyczne bramki na wejściach na most, które uniemożliwią przejazd pojazdów o dużych gabarytach. Moszczyński wyraził swoje obawy dotyczące tych pojazdów, mówiąc: „Duże pojazdy były zmorą tego mostu, musimy je stamtąd wykluczyć. Wygląd bramek uniemożliwiających wjazd dużych pojazdów na most zostanie uzgodniony z konserwatorem zabytków, bo most jest zabytkowy i cały remont będzie się odbywał przy współpracy z konserwatorem”.
Przęsło mostu podlegające demontażowi waży około 100 ton. W najbliższym czasie planowane są także prace remontowe na przyczółkach mostowych, które uległy uszkodzeniu podczas ostatnich prac nad kanałem łuczańskim.
Koszt całego projektu wynosi 6,7 milionów złotych. Fundusze na renowację zostały pozyskane przez ZDP za pośrednictwem Polskiego Ładu oraz dodatkowych dotacji od starostwa i miasta Giżycko. Planowany termin zakończenia prac to koniec czerwca.
Most obrotowy nad kanałem łuczańskim to najbardziej rozpoznawalny mazurski most. Jego sezonowy otwór dla żaglówek, który zazwyczaj ma miejsce na początku maja, symbolicznie oznacza rozpoczęcie sezonu żeglarskiego na Mazurach. Ruchy otwarcia i zamknięcia mostu, które zdarzają się kilka razy dziennie w sezonie wiosenno-letnim, są dużą atrakcją turystyczną.