Dofinansowanie na zadrzewianie miasta – Zielony Olsztyn

Przy okazji rozbudowy infrastruktury tramwajowej ma powstać na olsztyńskich osiedlach około 2600 nowych drzew. Jest to dwu krotność drzew wyciętych. W miejsce drzewa wyciętego mają pojawić się dwa nowe. Jest to właściwie najważniejszy element projektu tramwajowego w Olsztynie. Jego projekt rusza już w tym roku.  Nowe drzewa zostaną posadzone wzdłuż linii tramwajowej, ale również w innych miejscach. 

Wzbogacenie się Olsztyna w nowe drzewa

Nowe drzewa mają pojawić się na ulicach w Olsztynie tj. Barcza, Boenigka, Dąbrowszczaków, Dworcowa, Kętrzyńskiego, Knosały, Mickiewicza, Orłowicza, Pstrowskiego, oraz Żołnierskiej. Zaś nowe drzewa, jakie mają zostać posadzone w miejsce starych to dęby, grusze ozdobne, klony polne, klony zwyczajne, lipy oraz jabłonie. Obwód tych drzew wynosi od 16 do 18 centymetrów. Projekt nasadzeń kompensacyjnych jest ciągle dopracowywany. Prawdopodobnie już jesienią pojawią się pierwsze posadzone drzewa. 

W miejscu nowego tramwajowego odcinka tramwajowego drzewa miałyby być posadzone już pięćset metrów od przystanku, o ile techniczne warunki na to pozwolą. Jest to optymalna odległość pokonywana przez osoby, które korzystają ze zbiorowego transportu. W projekcie ma zostać zapewnione tzw. zielone dojście do przystanków. 

Dofinansowanie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Uzyskane dofinansowanie pozwoli na posadzenie znacznie więcej drzew, niż zakładał pierwotny projekt. Zagwarantuje to powstanie kolejnych atrakcyjnych publicznych przestrzeni. Całe zobowiązanie na koszty automatycznego nawadniania w konkretnych lokalizacjach, niezbędnymi pracami oraz dodatkowymi nasadzeniami drzew wynieść ma ponad 4,1 miliona złotych. 

Ważną kwestią podczas realizacji tego projektu jest zmiana klimatu miasta. Poprzez korony drzew zmniejsza się temperatura powierzchni dróg, budynków oraz chodników. Więcej pojawi się przez to cienia i będzie możliwość spacerowania w niższych temperaturach. Wynikiem zrealizowania projektu jest zniwelowania efektu tzw. Miejskiej wyspy ciepła.