Przedłużone obostrzenia na terenie Warmii i Mazur – czego się spodziewać?

Nowe zasady epidemiczne będą obowiązywały w dniach od 13 do 20 marca 2021 roku. Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie edukacji mieszanej dla uczniów klas I – III. Ministerstwo Zdrowia i rząd będzie na bieżąco informował o kolejnych restrykcjach. 

Obowiązujące restrykcje w województwie

Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa mają obowiązywać do 12 marca, jednak na kolejny tydzień rząd zdecydował się na kolejne restrykcje. Nauka w szkołach podstawowych w klasach I – III wraca do trybu mieszanego. Pozostali uczniowie z wyższych klas nadal będą uczyć się wyłącznie zdalnie. Swoją działalność muszą zawiesić baseny, sauny, solaria, hotele (z wyłączeniem placówek świadczących usługi noclegowe w ramach podróży służbowych). Zamknięte pozostają galerie historyczne z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii oraz aptek. Działać mogą nadal salony fryzjerskie, optyczne, pralnie i banki. Ponownie swoją działalność muszą zawiesić teatry, muzea oraz galerie sztuki – mogą jednak organizować próby oraz wydarzenia transmitowane online. Wrócił zakaz funkcjonowania kin (zakaz projekcji filmów obowiązuje także w domach kultury). Nadal nieczynne pozostają kluby fitness, siłownie, stoki narciarskie oraz inne obiekty sportowe (mogą one działać jedynie na potrzeby sportu zawodowego bez udziału publiczności). 

Wzrost zakażeń i prognozy

Niestety w związku z mutacją koronawirusa nadal widzimy dalszy wzrost zakażeń na COVID-19. Na terenie całej Polski rośnie liczba zajętych łózek w szpitalach oraz maleje liczba wolnych respiratorów. Rząd uruchamia kolejne szpitale rezerwowe, aby zapewnić pacjentom jak najlepszą opiekę medyczną. Szczególnie trudna sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim. To region, w którym jest najwyższy współczynnik pozytywnych testów na koronawirusa. Średnio na 100 tys. mieszkańców przypada 55-60 nowych zachorowań. W związku z dynamiką zachorowań w województwie warmińsko-mazurskim lokalne władze przekażą wszystkim mieszkańcom maseczki ochronne. Każda osoba będzie mogła dostać po 4 sztuki od Agencji Rezerw Strategicznych.